Povodom nedavnog intervjua američkog ambasadora u Beogradu u kome je napao Rusiju i Kinu da izazivaju nestabilnost u Srbiji organizovanjem protesta, dovodeći u pitanje šta Rusija čini za Srbiju, ambasada Ruske Federacije u Beogradu poručila je da Srbija nije sama.
Saopštenje ambasade Ruske Federacije u Beogradu prenosimo u celosti:
Nedoumicu izazivaju učestali pokušaji ambasadora SAD u Beogradu da govori na temu Rusije i rusko-srpskih odnosa koja ne spada u njegov mandat. To se radi isključivo u cilju da se baci senka na partnerstvo Moskve i Beograda koje se kovalo vekovima, a i na spoljnu politiku obe države. Kao mantra se ponavljaju potpuno lažne teze o navodnoj pripadnosti Srbije „zapadnoj porodici“ i „kretanju zemlje prema Zapadu“. Nije na Vašingtonu niti na nama da određujemo mesto Srbije i vektor njenog razvoja. To je prerogativ njenog naroda.
Mi, kao predstavnici Globalne većine koja ne prihvata hegemoniju Vašingtona, nemamo nameru da učestvujemo u tim prljavim igrama bez pravila (tačnije, po pravilima koja Amerikanci stalno prepisuju za svoje sebične interese). Međutim, nećemo ni da tolerišemo otvorene laži i izvrtanje činjenica. Preporučujemo američkom diplomati da shvati da ne valja pribegavati unapred zlonamernim metodama rada usmerenim protiv bilo koje treće zemlje.
Zauzvrat, podsetićemo da upravo Rusija dosledno podržava teritorijalni integritet Srbije u odnosu na Autonomnu pokrajinu Kosovo i Metohija i nastoji da se poštuje rezolucija 1244 Saveta Bezbednosti UN koja je fundamentalna za rešavanje kosovskog pitanja, kao i Opšti okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini od 1995. godine. Ne zahteva od Beograda da se odrekne uzajamno korisne saradnje sa bilo kim. Razvija odnose sa Srbijom isključivo na principima međusobnog poštovanja, nemešanja u unutrašnje stvari, suverene ravnopravnosti, fer konkurencije, „unakrsne“ promocije dostignuća u oblasti nauke, obrazovanja, kulture i umetnosti. Dugi niz godina jeste – i spremna je da ostane – pouzdan garant stabilnog snabdevanja energijom, modernizacije sektora nafte i gasa i elektroprivrede zemlje u celini. Gradi moderne železnice i dispečerski centar za upravljanje njima. Aktivno istražuje, rame uz rame sa Srbima, sferu savremenih urbanih usluga. Nudi inovativne metode u medicini. Doprinosi značajnom jačanju odbrambenih sposobnosti i suzbijanju posledica prirodnih i tehnogenih katastrofa. Naravno, lista je daleko od potpune, ali nadamo se da stvara opštu sliku „zdravog“ stanja i odličnih perspektiva rusko-srpskog dijaloga.
Ambasador SAD više voli da „ne vidi“ sve ovo. Pa, okruživati se iluzijama, predstavljati snove kao realnost, njegova je lična stvar koja, uvereni smo, nema nikakve veze sa percepcijom većine Srba. Istakli bismo još samo glumljeno iznenađenje Amerikanca da po povratku na Balkan posle 20 godina odsustva navodno nije uočio nikakav napredak između Beograda i Prištine. U suštini, u tome nema ničeg čudnog – problemi koji su stvoreni varvarskom agresijom SAD i NATO na Jugoslaviju 1999. godine i naknadnim nezakonitim koracima Vašingtona i njegovih vazala da odvoje Kosovo od Srbije toliko su duboki i bolni da se mogu rešiti samo uz konsolidovane napore, kako mi kažemo, „celog sveta“, i prisustvo dobre volje među involviranim stranama, koju Priština i njeni zapadni pokrovitelji nisu imali i nemaju. Učinićemo sve što zavisi od nas da obezbedimo zaista pravedan ishod zasnovan na međunarodnom pravu. Srbija tu uopšte nije sama, ima na koga da se osloni.
Ambasadoru SAD, ipak, pošto je toliko sklon ekspanzivnom tumačenju svojih ovlašćenja, jako preporučujemo da se osvrne na postupke sopstvene zemlje u drugim regionima u proteklim decenijama i podeli sa srpskom publikom – samo najzad iskreno – sentencije o tome u kojim kriznim zonama je vašingtonska diplomatija ili „ratna mašinerija” postigla odlučujuće uspehe. U Libiji? Siriji? Iraku? Avganistanu? Na Korejskom poluostrvu? Možda u izraelsko-palestinskim odnosima? Zaustavivši dah, čekamo odgovor, navodi se u komentaru ambasade Rusije, prenosi Sputnjik.