POŽAREVAC – Sad nas traže svuda, po celoj Srbiji! Ali i po inostranstvu… To je tako mami i tati palo na pamet da odrade ovakav vid hrane, a ja sam se trudio da unapredim, gde je bilo loših komentara, ja sam se trudio da popravim. Išli smo i na sajam u Insbruk i tu smo prošli vrhunski sa vrhunskim utiscima stranaca – kaže mladi domaćin Jova, naslednik kraljevstva pečenja iz sela Bare kod Požarevca.
Seća se i kako je sve počelo, baš u vreme kad je završavao Srednju poljoprivrednu! Baš se tata, veli, tada dosetio da otkošti prase i da ga pretvori u svinjske bajadere, ukusne zalogaje i primamljivo isečene komade čistog mesa.
Oduvek su se oni bavili stočarstvom, gajili svinje, ali sve je došlo na viši nivo kad je njegov otac rešio da se oproba i u poslu sa pečenjarom. Otad su nabavili 6 furuna, a posla ima da ne mogu da postignu pa se Jova ni na šta ne žali – ni na biznis, ni na zaradu, nego na to što je stalno neispavan jer ne može da postigne koliko mušterije traže. Otkad se pročulo za njih ne samo po Srbiji nego i napolju, otad nose i epitet kraljevi pečenja. Na prestolu je sad mladi domaćin Jovan.
Foto: Jutjub printskrin/emisija Farma
– Potražnja je ogromna, krenuo sam na društvenim mrežama da reklamiram proizvod i sad nas traže svuda, po celoj Srbiji, kaže Jova i dodaje da je sve njihovo od njive do trpeze – ima 60 krmača zbog kojih radi 20 hektara zemlje. Jagnjiće otkupljuju tu iz sela jer njih ne gaje, ali samo od proverenih proizvođača.
Rade i sa velikim restoranima, krsne slave baš i ne ali imaju toliko poznanika koje kad ih zamole moraju da ispoštuju.
Foto: Jutjub printskrin/emisija Farma
Iako živi na istoku Srbije gde se nalaze skoro sva velika, raskošna i neka od najbogatijih gastarbajterskih sela, nije mu palo na pamet da ide preko. Posla ima da ne može da postigne, legne u pola 4 ujutru i već je u 8 na nogama.
Raduje ga što može da pruži najbolju hranu, a tužnim ga čini to što nema dovoljno radne snage, ali tu su majka i otac koji uvek uskoče. Otkad je u Insbruku predstavio svoj proizvod tek otad nema minuta odmora jer naši gastarbajteri ne mogu da se zasite Jovinih bajadera!
A do njih u Austriju stižu upakovane u vakuum, u pakovanje koje može da stoji tako deset dana. Jova meso presuje pa oblikuje u bajadere, a kako da dobro ispeče prase naučio je od oca i dede.
Pred kamerama nije krio i koji je njegov recept, to je “naš sistem a mislim da smo i mi čuli od nekog, nismo mi to izmislili”.
Foto: Jutjub printskrin/emisija Farma
Ima i novu poslovnu ideju, pa objašnjava i kaže: Pošto se od 25 kila praseta dobije samo 5 kilograma mesa kad se otkošti, i to košta oko 20.000 dinara, Jova ima mnogo “otpada”.
Foto: Jutjub printskrin/emisija Farma
Naime, kad se otkošti, ima mnogo otpada u vidu kostiju pa je kupio drobilicu da od tih kostiju pravi hranu za kuce i mace.
Raduje ga u što je dobio i novog radnika, jednog dečka koji se iz Beča vratio kući u Srbiju na svoje pa će raditi sa njim.
(Kurir/Emisija Farma)