Connect with us

Hi, what are you looking for?

Srbija Sever Info

Politika

Teritorija Kosova je sastavni deo Srbije

Teritorija Kosova je sastavni deo Srbije
Podelite vest
INTERVJU: FATAH MAHRAZ, ambasador Demokratske Narodne Republike Alžir u Srbiji
Alžir se zalaže za mir i bezbednost na regionalnom i međunarodnom nivou, zagovarajući nemešanje u unutrašnje stvari država. – Uskoro direktna vazdušna linija Alžir–Beograd
(Фото: Марко Спасојевић)

Alžir i Srbija imaju izvanredne političke odnose i uporedo ubrzano deluju na revitalizaciji saradnje na svim nivoima. Alžir je istovremeno najveći arapski i afrički ekonomski i komercijalni partner Srbije s obimom trgovine u porastu. Srbija pritom već ima korist od značajnog kapitala prijateljstva u Africi, koje datira iz vremena Jugoslavije, što će svakako olakšati uspostavljanje novog partnerstva s Alžirom na kontinentu. U međuvremenu, najveća država Afrike – Alžir – nedavno je četvrti put u istoriji izabran za nestalnog člana Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Sa te pozicije, Alžir neće štedeti napore u Svetskoj organizaciji kako bi se došlo do reprezentativnijeg, pravednijeg i uravnoteženijeg međunarodnog poretka, čime bi se ispravila i istorijska nepravda naneta Africi, ističe u Intervjuu za „Politiku” Nj. e. Fatah Mahraz, ambasador Demokratske Narodne Republike Alžir u Srbiji. Alžir je 5. jula proslavio 62. godišnjicu nezavisnosti. U kakvom kontekstu se slavi ovaj događaj?

Petog jula obeležava se datum kad je Alžir povratio svoju nacionalnu nezavisnost posle dugotrajnog oslobodilačkog rata koji je otpočeo 1. novembra 1954. kako bi se okončao 132 godine dug kolonijalni mrak.

Obeležavanje ovog istorijskog datuma odvija se ove godine u izuzetno dinamičnom kontekstu zahvaljujući dubokim političkim i institucionalnim reformama, koje je inicirao predsednik republike Abdelmadžid Tebun i koje su, naročito, omogućile istinski ekonomski uzlet. Naime, pošto je uspeo da prevaziđe brojne strukturne izazove, Alžir sada vidi kako svi njegovi indikatori beleže pozitivan trend, što mu je obezbedilo da se uzdigne na treće mesto najsnažnijih privreda u Africi, posle Egipta i Nigerije, i to zahvaljujući svom bruto domaćem proizvodu od više od 270 milijardi dolara i rastu od 4,3 odsto, prema najnovijim procenama međunarodnih finansijskih institucija.

Pored deviznih rezervi od više od 65 milijardi dolara, Alžir je, diversifikujući svoju privredu, zabeležio rekordnu poljoprivrednu proizvodnju u vrednosti od 34,5 milijardi dolara, krajem 2022, što je 17 odsto BDP-a, dok bi, prema prognozama, doprinos industrijskog sektora BDP-u trebalo da se poveća za najmanje 10 odsto u 2025.

Podržavajući argumente Srbije u Ujedinjenim nacijama, kako u Savetu bezbednosti, tako i u Generalnoj skupštini, Alžir je iznova potvrdio svoju privrženost međunarodnom pravu. U svojstvu nestalne članice SB OUN, koji su stavovi Alžira kad je reč o glavnim žarištima napetosti u svetu ?

Među diplomatskim postignućima Alžira ostaju posebno zabeležene njegove uspehom krunisane brojne inicijative u medijaciji i miroljubivom rešavanju međunarodnih i regionalnih kriza i sukoba, kao i njegov doprinos u traganju za rešenjima za zajedničke globalne pretnje, poput terorizma i organizovanog kriminala, zahvaljujući čemu je četvrti put zauzeo zasluženo mesto u SB OUN.

Tačno je da je tokom razmatranja situacije na Kosovu početkom godine, posle jednostrane odluke privremenih vlasti u Prištini da nametnu upotrebu evra u delovima s većinskim srpskim stanovništvom, naša podrška bila zasnovana na objektivnim razlozima, među kojima na neophodnosti da se povrati poverenje između dve strane radi nastavka dijaloga uz medijaciju Evropske unije, kako bi se izbegla eskalacija koja bi mogla da dovede do međuetničkih napetosti, kao i na važnosti uspostavljanja zajednice srpskih opština, kako je to predviđeno Briselskim sporazumom iz 2013.

Kad je reč o rezoluciji o „genocidu u Srebrenici”, Alžir je prilikom glasanja bio uzdržan, jer smatra da je Dejtonski sporazum jedina konsenzualna osnova na kojoj je bilo moguće da se rat u Bosni i Hercegovini okonča, kao i da se pri svakom koraku i svakoj inicijativi prednost mora dati duhu saradnje i dijaloga radi očuvanja miroljubivog suživota i razvoja Bosne i Hercegovine.

Što se tiče drugog dela pitanja, korisno je podsetiti da se Alžir, veran svojim načelima upisanim u Proglas Revolucije od 1. novembra 1954, od sticanja nezavisnosti odlučno zalaže za mir i bezbednost na regionalnom i međunarodnom nivou, zagovarajući nemešanje u unutrašnje stvari država, mirno rešavanje sukoba i uspostavljanje dobrosusedskih odnosa i saradnje sa svim državama regiona kojima pripada. Njegovo delovanje u Savetu bezbednosti OUN rukovodiće se ovim nepromenljivim načelima.

Alžir ima posebno aktivnu ulogu u SB OUN kad je reč o palestinskom pitanju uopšteno, a posebno o ratu u Gazi. Kako vidite kraj ovog dugotrajnog sukoba na Bliskom istoku?

Podrška Alžira borbi palestinskog naroda jeste dogmatski principijelan stav, koji snagu crpi iz njegove borbe za nacionalno oslobođenje od francuskog kolonijalizma.

Alžir nastavlja da ulaže napore i da preduzima brojne korake u Organizaciji UN kako bi se omogućio prijem Palestine kao njene punopravne države članice kao i u prilog okončanju cionističke agresije na pojas Gaze.

Za nas je jasno da je uspostavljanje pravednog i sveukupnog mira na Bliskom istoku moguće samo osnivanjem nezavisne i suverene države Palestine, u skladu s međunarodnim pravom i s Jerusalimom kao prestonicom, i krajem okupacije izraelskog entiteta nad svim arapskim zemaljama.

Na čemu se temelji alžirska strategija u odnosu na izazove s kojima se suočava Afrika uopšteno, a posebno na one u neposrednom susedstvu Alžira?

Zemlja osnivač Afričke unije, Alžir se aktivno zalaže za promovisanje interesa naše kontinentalne organizacije u prioritetnim oblastima, a to su mir i bezbednost, razvoj, bolje upravljanje, ekonomska integracija i zastupanje Afrike na međunarodnom nivou, koje su definisane u Agendi 2063, u čijoj izradi je moja zemlja aktivno učestvovala, kao i ciljevi održivog razvoja. I upravo iz uverenja Alžira da su bezbednost i stabilnost u Africi povezani s razvojem, naš predsednik je izdvojio milijardu dolara za finansiranje razvojnih projekata u Africi preko Alžirske agencije za međunarodnu saradnju, solidarnost i razvoj.

Što se tiče terorizma, koji je jedna od glavnih pretnji miru, predsednik Abdelmadžid Tebun ulaže neumorne napore i pokreće brojne inicijative u okviru svog mandata koordinatora Afričke unije za borbu protiv ove pošasti, među kojima se posebno zalaže za izradu novog akcionog plana AU i operacionalizaciju Afričkog fonda za borbu protiv terorizma.

Štaviše, Alžir neće štedeti napore u OUN kako bi se došlo do reprezentativnijeg, pravednijeg i uravnoteženijeg međunarodnog poretka, čime bi se ispravila istorijska nepravda naneta Africi.

Zemlja izvoznik mira, Alžir će nastaviti da ulaže napore i stavlja na raspolaganje svoje bogato iskustvo u posredovanju za mirno rešavanje sukoba kako bi pomogao zemljama u našem susedstvu, pri čemu daje prednost holističkom pristupu koji se bavi dubinskim uzrocima tih sukoba.

Bivša Jugoslavija imala je važnu ulogu tokom čitavog alžirskog oslobodilačkog rata do sticanja nezavisnosti 1962. godine i od tada je s Alžirom razvila raznovrsnu saradnju. Kakve su perspektive saradnje sa Srbijom ?

Alžir i Srbija imaju izvanredne političke odnose, o čemu svedoče pozitivni ishodi redovnih konsultacija koje se naizmenično održavaju u Alžiru i u Beogradu, i na kojima se uvek i iznova konstatuje velika konvergencija stavova o brojnim regionalnim i međunarodnim pitanjima od zajedničkog interesa.

Tako, na nivou regiona kojima naše zemlje pripadaju, svaka za sebe, Alžir bezrezervno podržava teritorijalni integritet i suverenitet Srbije, koja, sa svoje strane, reafirmiše svoju privrženost poštovanju međunarodnog prava po pitanju Zapadne Sahare, koje predviđa pravedno i trajno rešenje ovog sukoba u skladu s relevantnim rezolucijama Generalne skupštine i Saveta bezbednosti OUN. Ovakav stav naglašen je marta 2018. Godine, prilikom zvanične posete Beogradu našeg tadašnjeg ministra spoljnih poslova, i ponovo potvrđen juna 2023. tokom razgovora, vođenih takođe u Beogradu, između našeg ministra spoljnih poslova Ahmeda Atafa i njegovog srpskog kolege Ivice Dačića, koji je potvrdio posvećenost svoje zemlje da neće delovati nauštrb pozicija Alžira, niti njegovih fundamentalnih interesa u njegovom regionu.

Pojedinci poistovećuju ova dva pitanja, različita po svojoj genezi, ali kojima je zajedničko to što krše isti princip poštovanja međunarodno priznatih granica. Za Srbiju, reč je o poštovanju jednog od osnovnih načela Helsinškog završnog akta iz 1975. Za Zapadnu Saharu, reč je o poštovanju svetog principa o nedodirljivosti granica nasleđenih od kolonizacije.

Teritorija Kosova je sastavni deo Srbije te iz tog razloga Alžir nije priznao njegovu jednostranu nezavisnost. Nasuprot tome, Zapadna Sahara je neautonomna teritorija na koju treba da se primeni doktrina Ujedinjenih nacija o dekolonizaciji.

Veze prijateljstva, saradnje i solidarnosti između Alžira i Srbije, naslednice bivše Jugoslavije, datiraju još iz narodnooslobodilačkog rata, kada su vlada i narodi Jugoslavije podržavali pravednu stvar alžirskog naroda.

Srpske kompanije, koje i danas rade u mojoj zemlji, dale su značajan doprinos izgradnji i razvoju Alžira posle sticanja nezavisnosti.

Od tada, razmenjeno je više poseta na visokom nivou, potpisan je niz sporazuma o saradnji i održano 20 zasedanja Međuvladinog mešovitog komiteta.

Alžirski premijer posetio je Srbiju 2021. kako bi ponovo pokrenuo dijalog na najvišem nivou, a zatim je i naš ministar spoljnih poslova došao u radnu posetu Beogradu, juna prošle godine, tokom koje je usvojena zajednička mapa puta koja sadrži važne političke i ekonomske aktivnosti u veoma kratkom roku, s ciljem da se revitalizuje saradnja na svim nivoima. Ta saradnja uskoro će imati koristi i od ponovnog otvaranja direktne vazdušne linije između Alžira i Beograda, što će olakšati razmenu u oblasti turizma i trgovine.

Kao važan afrički partner Srbije, kako sagledavate odnose Srbije s Afrikom?

Alžir je najveći arapski i afrički ekonomski i komercijalni partner Srbije s obimom trgovine u znatnom rastu.

Najveća zemlja Afrike, Alžir, ima i sve prednosti, kao što su pomorska, železnička, putna, vazdušna i IKT infrastruktura, što mu daje strateški značaj. Takođe, pripadnost Alžira afričkoj Zoni slobodne trgovine otvara ogromne mogućnosti za srpsku privredu kroz trijangularnu saradnju s Afrikom.

Na planu ekonomske integracije Afrike, Alžir je uložio znatne napore za sprovođenje tri strateška strukturna projekta, a to su: transsaharski auto-put Alžir–Lagos, koji dužinom od 4.800 km povezuje šest zemalja, čime će se omogućiti otvaranje novog vitalnog koridora za svih 16 zapadnoafričkih zemalja ka lukama na Sredozemlju, preko alžirske putne mreže; gasovod Alžir–Lagos za snabdevanje evropskog tržišta; transsaharska okosnica optičkog vlakna koja na dužini od više od 1.510 km treba da optičkim kablom međusobno poveže Niger, Alžir, Nigeriju i Čad.

Sa svoje strane, Srbija, čije su kompanije razvile tehnološku ekspertizu u brojnim sektorima, već ima koristi od značajnog kapitala prijateljstva u Africi, koji datira još iz vremena Jugoslavije, što će svakako olakšati uspostavljanje novih partnerstava s Alžirom na kontinentu.

Pročitajte i druge vesti

Izdvojene priče

Podelite vestGodinama unazad porodica Vučić je u unakrsnoj vatri raznoraznih trećerazrednih medija gde se na osnovu poluinformacija i najmostruoznijih laži formira ničim izazvana priča...

Vesti

Podelite vestVrtić „Bubamara”, dеo Prеdškolskе ustanovе „Ljuba Stanković”, rеnoviran jе i otvorеn zahvaljujući saradnji sa Fondacijom Novak Đoković. Prigodnom programu koji su izvеla dеca...

Vesti

Podelite vest Predsednik Svepravoslavnog nacionalnog saveta Miloš Stojković izjavio je povodom takozvanog ujedinjenja proevropske opozicije da su to isti oni ljudi koji su Srbiji...

Lokal

Podelite vestNOVI SAD NA NOGAMA, NESTAO MARKO: Krenuo na pecanje, od tada mu se gubi svaki trag MARKO Majstorović iz Veternika nestao je između...

Vesti

Podelite vestJP „Pošta Srbijе” jе raspisala konkurs za posao i poziva svе zaintеrеsovanе da sе vеć danas prijavе za poslovе dostavljača i poštara u...

Vesti

Podelite vestIako Dan primirja u Prvom svеtskom ratu ovе nеdеljе pada u subotu, ovе godinе nеćеmo imati pravo na produžеni vikеnd. Naimе u ovom...

Vesti

Podelite vestIako jе u Novom Sadu još uvеk suncе, ciklon koji sе formirao isprеd obalnog područja Crnе Gorе, na svom putu ka Egеjskom i...

Vesti

Podelite vestMinistar građеvinarstva saobraćaja i infrastrukturе Goran Vеsić, obišao jе danas radovе na izgradnji tunеla Iriški vеnac i konstatovao da radovi na ovom dеlu...

Vesti

Podelite vestMеtеorolog Nеdеljko Todorović rеkao jе za RTS da jе prеd nama hladniji pеriod, kao i da jе zahlađеnjе kojе jе najavljеno u narеdnim...

Vesti

Podelite vestU Srbiji sе danas, 11. novеmbra obеlеžava državni praznik, Dan primirja u Prvom svеtskom ratu, čiji jе simbol cvеt Natalijina ramonda. Ovo jе...

Vesti

Podelite vestNastojeći da povrati nekadašnji sjaj svim važnim objektima za kulturni i društveni život, Opština Ruma u poslednje dve godine sistemski, uz podršku viših...

Vesti

Podelite vestNa štandu Grada Novog Sada, u okviru 12. Međunarodnih dana energetike i investicija i Sajma ekologije, članica Gradskog veća Mira Radenović i direktorka...

Vesti

Podelite vestSlava Grada Novog Sada – Đurđic svеčano jе obеlеžеna u prisustvu brojnih gostiju u Gradskoj kući kada jе domaćin, gradonačеlnik Novog Sada Milan...

Vesti

Podelite vestNa radost najmlađih Novosađana i onih malko starijih počеlo jе praznično ukrašavanjе grada, a radnici JKP „Stan” novogodišnju dеkoraciju ovih dana postavljaju u...

Vesti

Podelite vestOdređena je privremena zabrana odvijanja saobraćaja u Futogu, u delu Ulice Cara Lazara, od Ulice Braće Bošnjak do Ulice Branka Radičevića, zbog održavanja...

Vesti

Podelite vestVršilac dužnosti dirеktora Poštе Srbijе Zoran Đorđеvić izjavio jе danas da su prihvaćеni svi zahtеvi radnika koji protеstuju i najavio da od zaradе...

Vesti

Podelite vestPo obimu prava na VTO o trošku državе Srbija jе prva u svеtu, istakla jе gostujući na TV Hеpi dirеktorka Rеpubličkog fonda za...

Vesti

Podelite vestUprava carina saopštila jе da ćе granični prеlaz Horgoš 2, od 20. novеmbra do kraja januara raditi 24 časa. “Zbog uobičajеno vеćеg priliva...

Vesti

Podelite vestRUMA: Ministar građеvinarstva, saobraćaja i infrastrukturе Goran Vеsić obišao jе danas i radovе na rеkonstrukciji državnog puta Kraljеvci – Dobrinjci u opštini Ruma....

Vesti

Podelite vestPrеdizborni skup listе “Alеksandar Vučić – Srbija nе smе da stanе” počеo jе danas u Smеdеrеvu, a okupljеnim građanima sе obraćaju Alеksandar Vučić,...

Vesti

Podelite vestRеpublički ministar omladinе i sporta Zoran Gajić tokom svojе posеtе somborskim, prе svеga borilačkim, klubovima naglasio jе nеminovnost „odliva“ sportskih talеnata u vеćе...

Vesti

Podelite vestJKP “Čistoća” Novi Sad apеlovala jе danas na sugrađanе da u kantе za komunalni otpad nе odlažu šut, zеmlju i drugi građеvinski matеrijal,...

Vesti

Podelite vestRеpublički hidroеmtеorološki zavod objavio jе upozorеnjе na lokalnu pojavu lеdеnе kišе. Kako jе saopštеnu lеdеna kiša trеbalo bi da padnе u srеdu na...

Vesti

Podelite vestPrеma podacima zimskе službе JP „Putеvi Srbijе“, najoptеrеćеniji putni pravci u našoj zеmlji vеčеras su prohodni i nеma snеga. Na autoputu od Vranja...