Kosovska Mitrovica – U Ulici kralja Petra Prvog u delu zvanom šetališna zona, u užem centru Kosovske Mitrovice, juče je zvanično otvorena pošta tzv. Kosova, u lokalu koji je 25 godina držao Srbin.
Otvaranju pošte u ranim jutarnjim satima prisustvovali su, pored predstavnika privremene kosovske vlade, i Erden Atić, albanski „gradonačelnik” severne Kosovske Mitrovice, koji je na prošlogodišnjim vanrednim kosovskim lokalnim izborima dobio tek nešto više od pet stotina glasova, iako je na spisku bilo upisano oko 20.000 birača.
U pošti, čije je otvaranje obezbeđivala kosovska policija, a nekoliko desetina Srba su duvanjem u pištaljke izrazili „demokratski” protest zbog „okupacije” severne Kosovske Mitrovice i severa Kosova i Metohije, kako se čulo, mogu da se ostvare sve usluge kao i širom pošti na Kosovu, ali ne mogu da se šalju i primaju pošiljke iz centralne Srbije jer „ne postoji dogovor između pošte Kosova i Pošte Srbije”.
Da privremena kosovska vlada sprovodi tihu okupaciju severne Kosovske Mitrovice i severa Kosova gde su na svakom ćošku četiri opštine sa 95 odsto srpskom većinom raspoređeni do zuba naoružani kosovski policajci i gde je izgrađeno 17 baza kosovske policije, govori i činjenica da se kosovska pošta otvara nepunih mesec dana pošto je Priština zatvorila svih devet filijala srpske pošte na severu Kosmeta, a tri meseca po zatvaranju filijale Poštanske štedionice, odnosno ukidanja platnog prometa sa centralnom Srbijom.
Takođe, dolazi i samo par dana pošto je u centru Kosovske Mitrovice otvoren prvi albanski market „Meridijan ekspres” u lokalu gde je prethodno više od 20 godina bila čuvena srpska prodavnica i mesara „Kod Lazića”.
Novootvoreni market u vlasništvu albanskog vlasnika rodom iz Podujeva, koji na teritoriji Kosova i Metohije drži lanac ovih prodavnica, Srbi bojkotuju.
I čuveni kafić „Dolče vita”, koji je bio u vlasništvu Srbina, a pre mesec dana ga je zauzeo Albanac, a nalazi se na samo nekoliko metara od glavnog gradskog mosta, zvrji prazan, jer osim nekoliko Albanaca koji su tu svakodnevno, Srbi tu ne zalaze.
Ono što je novina, pored ponovnog pokretanja priče o otvaranju glavnog mosta na Ibru koji razdvaja srpski severni od južnog albanskog dela grada, jeste i priča o izgradnji džamije na nekoliko koraka od mosta, a prošle godine ju je pokrenulo nelegalno rukovodstvo lokalne samouprave u Kosovskoj Mitrovici.
Na mestu gde je do rata bila džamija mogu se videti ljudi koji „nešto mere”, što ukazuje na to da se već obavljaju pripreme za izgradnju ovog verskog objekta.
I dok Albanci užurbano rade na potpunoj „okupaciji” severne Kosovske Mitrovice, dotle radnici „Elektrosevera”, srpske elektroenergetske firme koja posluje u kosovskom sistemu na osnovu Briselskog sporazuma, obavljaju zamenu starih za nova „pametna” brojila.
U saopštenju koje je juče stiglo na adresu „Politike” stoji da će ovih dana doći do „selektivnog” isključenja struje, u periodu od 10 do 14 časova, u multietničkim kvartovima Bošnjačka mahala i Brđani.