U skupštinsku proceduru ušao zakon o posebnim postupcima radi realizacije Expa2027
Podelite vest
(Фото/ЕКСПО 2027)

Puštanje objekata na privremeno korišćenje kao i izdavanje rešenja o građevinskoj dozvoli bez saglasnosti na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu, neke su od novina izmena i dopuna Zakona o posebnim postupcima radi realizacije međunarodne specijalizovane izložbe Expo Beograd 2027, čiji predlog je ušao u skupštinsku proceduru.

Osnovni cilj donošenja izmena i dopuna, kako se navodi u obrazloženju, jeste da se omogući efikasnija realizacija projekata i aktivnosti neophodnih za ispunjenje međunarodnih obaveza Srbije kao domaćina ove izložbe.

Predložene izmene i dopune, stoji u obrazloženju predlagača Vlade Srbije, uslovljene su, pre svega potrebom da se svi objekti i infrastruktura izgrade pre početka izložbe, a imajući u vidu da je reč o specifičnom načinu građenja objekata koji su po svojoj funkciji različiti – s jedne strane to su montažno-demontažni objekti koji su privremenog karaktera, dok se, sa druge strane, radi o objektima koji su zbog tehnologije procesa izgradnje specifični.

Predlogom zakona predviđeno je da se objekti u okviru prostornog plana, kao i objekti koji nisu obuhvaćeni tim planom, a u funkciji su realizacije projekta Ekspo Beograd 2027, mogu pustiti u rad, odnosno koristiti, po izdavanju pozitivnog izveštaja Komisije za tehnički pregled o ispunjenosti uslova za privremeno korišćenje, odnosno puštanje u rad objekata koji ispunjavaju osnovne zahteve propisane zakonom.

Ovi objekti se privremeno puštaju u rad i koriste u trajanju od dve godine, počev od izdavanja pozitivnog izveštaja pomenute komisije, a investitor je dužan da u tom vremenskom periodu pribavi upotrebnu dozvolu, prenosi Tanjug.

Predlog zakona takođe predviđa da za postavljanje i uklanjanje paviljona za učesnike Ministarstvo izdaje privremenu građevinsku dozvolu, dok izvođenje radova po privremenoj građevinskoj dozvoli može da otpočne tek po izdavanju pozitivnog izveštaja Komisije za tehnički pregled o privremenom puštanju u rad objekata.

Kako bi se ispunile sve preuzete međunarodne obaveze u vezi realizacije izložbe za objekte koji se grade za potrebe realizacije izložbe propisano je da se studija o proceni uticaja na životnu sredinu dostavlja uz zahtev za izdavanje građevinske dozvole, s tim da se saglasnost nadležnog organa na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu dostavlja uz zahtev za izdavanje rešenja o upotrebnoj dozvoli.

Borovčanin: Očekujemo do kraja godine da učešće na EXPO 2027. potvrdi 100 zemalja

Direktor preduzeća „EXPO 2027” Beograd Dušan Borovčanin rekao je da do kraja godine očekuje da svoje učešće na specijalizovanoj izložbi EXPO u Beogradu potvrdi 100 zemalja.

Istakao je da je EXPO svetska manifestacija, izložba tradicije, kulture, inovacija, nauke, uz akcenat na odgovaranje na temu koju domaćin zada, a samo ne sajam. „Prema proceduri Biroa, izveštavamo zemlje članice o napretku. Svakodnevno stižu potvrde i interesovanja zemalja širom sveta da učestvuju na izložbi. Prve zemlje koje su potvrdile učešće su Švajcarska, Turska i veliki broj afričkih zemalja, a do kraja godine očekujemo da nam svoje učešće potvrdi 100 zemalja”, rekao je on, navedeno je u saopštenju.

Dodao je da vlada veliko interesovanje zemalja za učešće. „Koliko nam prenose u redovnim razgovorima, zemlje članice jedva čekaju da posete Srbiju i da osmisle odgovor na našu temu ‘Igraj za čovečanstvo- sport i muzika za sve’. Uveren sam da ćemo biti odlični domaćini i da ćemo se predstaviti svetu najbolje moguće”, rekao je Borvčanin.

Podsetio je da je Srbija dobro pozicionirana u krugovima zemalja članica EXPO i da smo osvojili najviše bodova i pored jakih zemalja, kao što su Amerika, Argentina, Španija i Tajland. „Sve one su se borile da budu domaćini EXPO 2027, što govori o njegovom značaju, a Srbija je jedina u tome uspela i otvorila razne mogućnosti regionu, ne samo za 2027. godinu, nego za decenije posle toga”, rekao je Borovčanin. Direktor EXPO preduzeća dodao je da Srbija očekuje više od četiri miliona posetilaca, prenosi Tanjug.

„Iz više od 120 zemalja i međunarodnih organizacija da dođu tokom 93 dana manifestacije i upoznaju našu zemlju, tradiciju, kulturu i naše ljude. Siguran sam da će, pored toga što će otići sa nezaboravnim iskustvom i željom da nas opet posete kao turisti, biti ostvaren niz novih saradnji u različitim oblastima, posebno u industrijama usluga, nauke i tehnološkog razvoja”, rekao je on.

Govoreći o ulaganjima i ceni organizacije specijalizovane izložbe, Borovčanin navodi da je EXPO u Beogradu među nižim investicijama u odnosu na prethodne manifestacije, tačnije 1, 2 milijarde evra, ali da ta investicija odražava veliku posvećenost nasleđu i upotrebi ovog prostora i za period posle 2027. godine.

„Tu, na prostoru Surčina, nići će novi grad, novo mesto za naš Beogradski sajam, novo mesto za razvoj veština i kompetencija mladih u oblasti muzike, sporta i inovacija, novi muzejski kompleks koji će biti atraktivan, ne samo našim građanima, već i turistima”, rekao je Borovčanin. Dodao je da stvaranjem ovih prostornih kapaciteta omogućeno da Srbija bude domaćin različitih svetskih događaja, za šta ranije nije bilo mogućnosti, kao što su veliki međunarodni kongresi, konferencije, sportski i zabavni događaji i slično.

„Razumem da je među građanima i dalje nepoznanica šta je zapravo EXPO i da li EXPO zaista donosi korist Srbiji, posebno imajući u vidu da je malo ko iz Srbije imao priliku da poseti neku od prethodnih izložbi, kao i da je ovo prvi put da EXPO dolazi na prostor Zapadnog Balkana”, rekao je Borovčanin.

Dodao je da je Pariz šest puta bio domaćin, da je EXPO isto toliko puta održan na prostoru Sjedinjenih Američkih Država, u Briselu četiri puta, a u Londonu i Barseloni po dva, da su za potrebe EXPO manifestacija sagrađeni i Ajfelov toranj u Parizu, Kristalna palata u Londonu, „Veliki točak” u Čikagu, Atomijum u Briselu.

Istakao je da su procene poslednjeg EXPO organizovanog u Dubaiju bile da ne bi mogli za 40 godina da ostvare diplomatske odnose, koji su postignuti za održavanje ove manifestacije. Borovčanin je pozvao građane i da se informišu o ovoj važnoj manifestaciji.

„Ceneći istorijski značaj i potrebu da se kroz EXPO okupi svet, razvija dijalog i utiče na bolju budućnost, nadam se da će i građani Srbije, kako budemo pružali više informacija o tome šta nas čeka 2027. godine i bolje razumeti našu želju da budemo domaćini EXPO 2027 i koliko će to zaista doneti dobro Srbiji i građanima Srbije”, rekao je Borovčanin. Dodao je da mu je žao što ima pojedinaca koji žele da se ovako značajna manifestacija zaustavi.

„Verujem da kada bi se malo više upoznali sa istorijom EXPO, informacijama na sajtu Biroa ili kod nas, da bi bolje razumeli da smo dobili retku šansu za našu zemlju i unapređenje reputacije naše zemlje, privlačenje turista i saradnika za decenije koje dolaze”, rekao je on.

Podsetio je da je Srbija prva i jedina zemlja na prostoru Zapadnog Balkana koja je tu priliku dobila i nastoji da maksimalno iskoristi njen potencijal, ne samo za nas, već i za ceo region. „EXPO je prilika za razvoj, rad, pomirenje, nove ideje i dijaloge”, rekao je Borovčanin.