KROZ program “Druga šansa”, koji nezaposlenim osobama bez zanimanja i kvalifikacija omogućava da završe osnovnu školu, tokom proteklih 12 godina prošlo je 820 ljudi iz evidencije NSZ u Vršcu, koja ima filijale u Plandištu i Beloj Crkvi. Samo ove školske godine, na taj način formalno obrazovanje počelo je da nadgrađuje 46 polaznika.
Foto: J.J.Baljak
A, takozvana večernja škola realizuje se u dve licencirane ustanove – OŠ “Paja Jovanović” u Vršcu i OŠ “Jovan Jovanović Zmaj” u plandištanskom selu Hajdučica. Nastava se, počevši od 1. oktobra, odvija svakodnevno, u kasnim popodnevnim satima. Kao i svim redovnim đacima, na kraju školske godine zaključuju im se ocene, dok “osmaci” polažu i maturski ispit. Imaju pravo i na popravni, koji se organizuje tokom avgusta…
Putovanje
SVI polaznici večernje škole imaju pravo na nadoknadu putnih troškova, čime je omogućeno da nastavu redovno pohađaju i meštani okolnih sela. Međutim, mnogo zainteresovanih iz plandištanskih sela, koji se ovako školuju u Hajdučici, odustaje jer ne postoji redovan javni prevoz.
– U našoj evidenciji najviše je nekvalifikovane radne snage, ali se broj onih koji nemaju završenu osnovnu školu, zahvaljujući ovom programu, drastično smanjio – kaže Radojica Lazin, direktor Filijale NSZ u Vršcu. – Uglavnom su to pripadnici romske populacije, ali ima i drugih nacionalnosti, a većina ih je “stigla” samo do četvrtog razreda.
Funkcionalno obrazovanje odraslih, inače, realizuje se u tri ciklusa. Prvi je od prvog do četvrtog osnovne škole, drugi čine peti i šesti, a treći sedmi i osmi razred. Svaki ciklus traje jednu školsku godinu.
– Polaznici se mahom odlučuju da uče do kraja, mada je bilo i odustajanja. Inače, svedočanstvo o završenoj osmoletki ne utiče mnogo na njihovu kvalifikaciju, ali predstavlja ličnu satisfakciju i podiže samopouzdanje – dodaje Lazin, precizirajući da starosna granica za dobijanje “druge šanse” ne postoji, pa je među polaznicima bilo tek punoletne omladine, ali i starijih od 50 godina.