Susret predsednika Aleksandra Vučića i predsednika Redžepa Tajipa Erdogana pokazuje rastuće prijateljske odnose između država Srbije i Turske, bez obzira na poteškoće koje postoje u regionu, kaže u intervjuu za „Politiku” ministar bez portfelja zadužen za oblast pomirenja, regionalne saradnje i društvene stabilnosti Usame Zukorlić. Lider Stranke pravde i pomirenja ističe da je Turska važan partner Srbiji u ekonomskom smislu, ali i u oblasti regionalne saradnje i društvene stabilnosti na Balkanu. Tome svedoče svi oni sporazumi i način na koji je predsednik Vučić dočekao predsednika Erdogana, naglašava Zukorlić. Dodaje da je evidentno da je Srbija važna Turskoj, ali ništa manje važna je i Turska Srbiji. Podseća da su dvojica predsednika ovo doba nazvali zlatnim dobom, jer su odnosi na istorijskom maksimumu. Usame Zukorlić očekuje da će nedavna poseta turskog lidera produbiti saradnju dve države.
Da li ova poseta poboljšava pogled dela Srbije iz kojeg dolazite prema Beogradu?
Svaka poseta koja podstiče saradnju Srbije i Turske pozitivno utiče na sve delove zemlje, a posebno na regiju Sandžaka, odakle ja dolazim. Susreti ovakve prirode doprinose prevazilaženju starih predrasuda i doprinose povezanosti između muslimanskog i pravoslavnog sveta.
Može li vaše ministarstvo se preseli iz Beograda da u Novi Pazar?
To je zanimljiva i interesantna ideja. Tehnički može, ali da bi funkcionisanje bilo efikasno potrebni su nam završeni auto-put i aerodrom.
Vaš prioritet u radu je regionalna saradnja. Kako ocenjujete odnose Srbije i Bosne i Hercegovine? Ko je odgovoran što je komunikacija između Beograda i Sarajeva na niskom nivou? Koliko izborna kampanja bošnjačkih partija na proteklim regionalnim izborima u Bosni, gde su često napadali Srbiju, udaljava odnose dve zemlje?
Odnosi Sarajeva i Beograda ključni su za budućnost odnosa Bošnjaka i Srba i mir između ova dva pomešana naroda. Dijalog je ključ za prevazilaženje nesuglasica. Komunikacija između dva glavna grada je na minimumu. Rezolucije i lokalni izbori su završeni.
Sada kad su izbori završeni kada ćete kao ministar zvanično posetiti Sarajevo? Dugo nije bilo uzajamnih poseta na državnom nivou između Beograda i Sarajeva.
Nadam se da će se sada stvoriti prilike da ponovo uspostavimo komunikaciju, bez koje moj posao ne može da funkcioniše kako treba. Iskreno se nadam obostranim državnim posetama s obe strane. Beograd je moj glavni grad države, a Sarajevo moj duhovni i etnički centar. Lično mi je važno, ali je važno i mom narodu, da ta dva grada sarađuju i da rešavaju međusobne probleme. Otići ću u zvaničnu posetu Sarajevu kad budem video da će ta poseta da bude plodonosna. Verujem u skorijoj budućnosti.
Iz Sarajeva tvrde da je sporna Svesrpska deklaracija, čak se i tim povodom vodila kampanja, ali nikad nisu precizirali koja tačka. Šta vi kažete o tom dokumentu?
Možemo da analiziramo i da vodimo dijalog oko svake deklaracije. Niko ne brani Sarajevu da donosi svoje državne i nacionalne deklaracije po ugledu na Svesrpsku deklaraciju. Meni ne smeta srpsko saborovanje, kao što bih želeo da Srbima ne smeta bošnjačko saborovanje. Verovatno ću u skorije vreme ponuditi susret bošnjačkih lidera u Novom Pazaru ili Beogradu, kako bi imali priliku da bliže upoznaju Srbiju. Uspeli smo u politici pomirenja kada na skupovima Srba kao gosti budu sedeli prijatelji Bošnjaci, a na skupovima Bošnjaka budu sedeli prijatelji Srbi. Zasitićemo se mržnje. Doći će i taj dan, kada dva naroda budu shvatila da su jedni drugima potrebni u prevazilaženju zajedničkih opasnosti koje nam budućnost može doneti.