Connect with us

Hi, what are you looking for?

Srbija Sever Info

Politika

Ve­či­ta bor­ba za ide­a­le prav­de i hu­ma­nog dru­štva

Ve­či­ta bor­ba za ide­a­le prav­de i hu­ma­nog dru­štva
Podelite vest
ZA­LA­GA­NjE ZA PRA­VA RAD­NI­KA ČU­VA PO­ZI­TIV­NE TE­KO­VI­NE SO­CI­JA­LI­ZMA
( Фото / Н. Марјановић)

Pra­va rad­ni­ka, ge­ne­ral­no, u da­na­šnjoj Evro­pi su ne­za­do­vo­lja­va­ju­ća, a pi­ta­nje rad­nih pra­va ni­je do­mi­nant­no na po­li­tič­koj agen­di. To je za­klju­čak sa­go­vor­ni­ka „Po­li­ti­ke” pro­fe­so­ra na Fi­lo­zof­skom fa­kul­te­tu Uni­ver­zi­te­ta u Be­o­gra­du dr Vla­di­mi­ra Vu­le­ti­ća i pro­fe­so­ra na Fa­kul­te­tu po­li­tič­kih na­u­ka Uni­ver­zi­te­ta u Be­o­gra­du dr Zo­ra­na Sto­jilj­ko­vi­ća. Po­zi­ci­ju rad­ni­ka umno­go­me osli­ka­va i na­čin na ko­ji se u da­na­šnje vre­me obe­le­ža­va Me­đu­na­rod­ni pra­znik ra­da, 1. maj, dan po­sve­ćen se­ća­nju na bor­bu za rad­nič­ka pra­va, a ko­jem su te­me­lje po­sta­vi­li uče­sni­ci de­mon­stra­ci­ja u Či­ka­gu 1. ma­ja 1886. go­di­ne. Ta­da je, zbog ma­lih nad­ni­ca, dnev­nog ra­da od 12 do čak 18 sa­ti i ži­vo­ta na ivi­ci be­de, na uli­ce iza­šlo sko­ro 40.000 pri­pad­ni­ka rad­nič­kog po­kre­ta ko­ji su svo­je zah­te­ve sim­bo­lič­no is­ta­kli s tri osmi­ce: osam sa­ti ra­da, osam sa­ti od­mo­ra i osam sa­ti kul­tur­nog uz­di­za­nja.

Pr­vi maj se u mno­gim de­lo­vi­ma sve­ta do da­na­šnjeg da­na obe­le­ža­va ak­ci­ja­ma, de­mon­stra­ci­ja­ma i sin­di­kal­nim oku­plja­nji­ma, či­ja je su­šti­na pri­bli­žna ono­me što su za se­be tra­ži­li či­ka­ški rad­ni­ci, dok se u Sr­bi­ji uglav­nom če­ka pra­znik da bi se spo­ji­li ne­rad­ni da­ni, da bi se ot­pu­to­va­lo, ro­šti­lja­lo… Pre­ma re­či­ma Vla­di­mi­ra Vu­le­ti­ća, po­lo­žaj i pra­va rad­ni­ka u Evro­pi se kon­ti­nu­i­ra­no uru­ša­va­ju go­to­vo pet de­ce­ni­ja, još od do­la­ska Mar­ga­ret Ta­čer na vlast u Ve­li­koj Bri­ta­ni­ji. U biv­šim so­ci­ja­li­stič­kim ze­mlja­ma do po­gor­ša­nja je do­šlo, ka­ko ka­že, na­glo na­kon slo­ma so­ci­ja­li­zma kra­jem osme de­ce­ni­je pro­šlog ve­ka.

„U Sr­bi­ji je taj pro­ces pot­ko­pa­va­nja prav­nog sta­tu­sa rad­ni­ka une­ko­li­ko od­lo­žen i ubla­žen to­kom pe­ri­o­da uspo­re­ne tran­zi­ci­je pa je do zna­čaj­ni­jih pro­me­na do­šlo tek po­čet­kom no­vog mi­le­ni­ju­ma”, ka­že Vu­le­tić. Oce­nju­je da su rad­ni­ci svoj re­la­tiv­no pri­vi­le­go­van po­lo­žaj ste­kli to­kom mu­ko­trp­nih po­li­tič­kih i eko­nom­skih bor­bi u dru­goj po­lo­vi­ni 19. i pr­voj po­lo­vi­ni 20. ve­ka, a kru­na tog pro­ce­sa bi­la je dr­ža­va bla­go­sta­nja u za­pad­noj i so­ci­ja­li­stič­ki re­ži­mi u is­toč­noj Evro­pi. Ta­kav, ka­že Vu­le­tić, pri­vi­le­go­van po­lo­žaj ostva­ren je usled ubr­za­ne in­du­stri­ja­li­za­ci­je ka­da je ma­nu­el­ni rad bio iz­u­zet­no va­žan fak­tor pro­iz­vod­nje.

De­in­du­stri­ja­li­za­ci­ja, od­no­sno pre­me­šta­nje pro­iz­vod­nje u ze­mlje u raz­vo­ju do­ve­le su do re­struk­tu­ri­ra­nja evrop­skih pri­vre­da u ko­ji­ma je uslu­žni sek­tor, a ne vi­še in­du­stri­ja, po­stao naj­va­žni­ja de­lat­nost. „Pre­o­sta­le in­du­strij­ske gra­ne su bi­va­le sve vi­še auto­ma­ti­zo­va­ne pa je po­tre­ba za rad­ni­ci­ma i po tom osno­vu bi­va­la sve ma­nja. Ma­nu­el­ni rad i rad­ni­ci gu­bi­li su na zna­ča­ju ta­ko da su i nji­ho­va pra­va bi­la sve ma­nje va­žna ka­ko po­slo­dav­ci­ma ta­ko i dr­ža­vi. Ne­ka­da­šnji pro­le­te­ri­jat za­me­ni­li su pre­kar­ni rad­ni­ci, od­no­sno pre­ka­ri­jat či­ji je po­lo­žaj za­vi­sio sve vi­še od tr­ži­šta ra­da”, is­ti­če Vu­le­tić. Do­da­je da su ne­si­gur­nost po­sla, ni­že ce­ne ra­da, po­vre­me­ni i pri­vre­me­ni po­slo­vi kao i po­tre­ba za do­dat­nom za­ra­dom ka­ko bi se obez­be­dio ka­kav ta­kav stan­dard po­sta­li obe­lež­ja ra­da to­kom po­sled­njih ne­ko­li­ko de­ce­ni­ja čak i u naj­bo­ga­ti­jim evrop­skim ze­mlja­ma. Si­tu­a­ci­ju je, na­vo­di on, ote­ža­lo i sve otvo­re­ni­je tr­ži­šte rad­ne sna­ge na ko­me svo­je me­sto tra­že rad­ni­ci iz si­ro­ma­šnih ze­ma­lja ko­ji su sprem­ni da ra­de za ni­žu nad­ni­cu. Sve to je uma­nji­lo moć rad­nič­ke kla­se, a sa­mim tim i nji­ho­vu spo­sob­nost da se bo­re za za­šti­tu svo­jih pra­va, sma­tra Vu­le­tić.

Zo­ran Sto­jilj­ko­vić na­gla­ša­va da sva­ki put ka­da se de­ša­va dru­štve­na kri­za pra­će­na eko­nom­skom, po­li­tič­kom kri­zom pa i voj­nim su­ko­bi­ma, to uti­če do­sta na ne­po­volj­ni­ji po­lo­žaj rad­ni­ka i svih rad­no an­ga­žo­va­nih, jer je, prak­tič­no, rad­nič­ka bor­ba sve­de­na na to da štraj­ko­vi­ma i u okvi­ru so­ci­jal­nog di­ja­lo­ga po­ku­ša­va­ju da oču­va­ju vred­nost za­ra­da, a da je to, ima­ju­ći u vi­du vi­so­ku sto­pu in­fla­ci­je i pri­vred­nu stag­na­ci­ju, je­dan od naj­ne­po­volj­ni­jih po­lo­ža­ja. „Si­tu­a­ci­ja je do­sta ne­po­volj­na, što te­ra sin­di­ka­te na du­ge pro­te­ste, ka­kvi su bi­li pri­me­ra ra­di u Fran­cu­skoj i Ne­mač­koj, bez na­ro­či­tih efe­ka­ta. Ono što se mak­si­mal­no mo­že po­sti­ći u ova­kvoj si­tu­a­ci­ji je ka­kvo ta­kvo oču­va­nje za­ra­da”, ka­že Sto­jilj­ko­vić.

Na pi­ta­nje ko da­nas za­stu­pa, od­no­sno ko­je par­ti­je, rad­nič­ka pra­va u Sr­bi­ji i u Evro­pi, Vu­le­tić od­go­va­ra da je sma­nje­nje bro­ja rad­ni­ka do­ve­lo i do sma­nje­nja nji­ho­vog ude­la u dru­štve­noj struk­tu­ri i ap­so­lut­nog bro­ja u bi­rač­kom te­lu. To je, na­vo­di on, osla­bi­lo tra­di­ci­o­nal­ne rad­nič­ke par­ti­je kao što su so­ci­ja­li­sti, so­ci­jal­de­mo­kra­te i la­bu­ri­sti pa su one u svo­jim pro­gra­mi­ma i po­li­ti­ci na­pu­šta­le rad­nič­ke te­me. „Rad­nič­ka pra­va su osta­la na mar­gi­ni in­te­re­so­va­nja po­li­ti­ke i nji­ma su se ba­vi­le sa­mo po­je­di­ne frak­ci­je tih stra­na­ka. Iz istog raz­lo­ga su sve vi­še gu­bi­li na zna­ča­ju i ne­ka­da moć­ni rad­nič­ki sin­di­ka­ti, a nji­hov uti­caj je bi­vao sve ma­nji i zbog su­ko­ba do ko­jih do­la­zi u me­đu­na­rod­noj or­ga­ni­za­ci­ji ra­da usled raz­li­či­tih in­te­re­sa rad­ni­ka iz raz­vi­je­nih i ze­ma­lja u raz­vo­ju”, na­gla­ša­va Vu­le­tić.

Na­vo­di da je u biv­šim so­ci­ja­li­stič­kim ze­mlja­ma, uklju­ču­ju­ći i Sr­bi­ju, na­pu­šta­nje i me­dij­ska sa­ta­ni­za­ci­ja so­ci­ja­li­zma zbog nje­go­vih re­pre­siv­nih po­li­tič­kih me­to­da i eko­nom­ske ne­e­fi­ka­sno­sti uti­ca­la da se s „pr­lja­vom vo­dom” iz­ba­ci i „de­te” – od­no­sno pi­ta­nje rad­nič­kih pra­va. Vu­le­tić uka­zu­je da su in­te­re­si ka­pi­ta­la, po­seb­no stra­nih in­ve­sti­to­ra po­sta­li naj­va­žni­ja te­ma, a da su rad­ni­ci sreć­ni uko­li­ko na­kon slo­ma so­ci­ja­li­stič­kih ne­pro­duk­tiv­nih gi­ga­na­ta na­đu po­sao u ne­koj od no­vih glo­bal­nih kom­pa­ni­ja. Tim kom­pa­ni­ja­ma je, na­gla­sio je, pro­fit na pr­vom me­stu pa se sve, uklju­ču­ju­ći i u so­ci­ja­li­zmu ste­če­na i na­sle­đe­na pra­va rad­ni­ka, pod­vr­ga­va tom ci­lju. Iz­bor pred ko­ji je ka­pi­ta­li­zam sta­vio rad­ni­ke je jed­no­sta­van: rad i za­ra­da ili rad­nič­ka pra­va, oce­nju­je Vu­le­tić.

Sto­jilj­ko­vić pod­vla­či da da­nas ne­ma op­šteg pra­vi­la ka­da je reč o par­ti­ja­ma ko­je za­stu­pa­ju rad­nič­ka pra­va. Tra­di­ci­o­nal­no su, na­vo­di, rad­ni­ci­ma okre­nu­te po­li­tič­ke par­ti­je le­vi­ce i so­ci­jal­de­mo­kra­ti­je, ali se još od de­ve­de­se­tih i po­čet­ka dve­hi­lja­di­tih go­di­na, unu­tar kri­ze 2008, po­ka­za­lo da so­ci­jal­de­mo­kra­ti­ja ne­ma am­bi­ci­ju da me­nja bi­lo šta u ka­pi­ta­li­zmu, ne­go po­ku­ša­va da upra­vlja nji­me i da sma­nju­je ne­ga­tiv­ne so­ci­jal­ne po­sle­di­ce, pri če­mu je po­slu­šan part­ner krup­nog ka­pi­ta­la. „Ta­ko da ima­te kri­zu neo­li­be­ral­ne tzv. so­ci­jal­de­mo­krat­ske le­vi­ce i iz­ve­sni uspon ra­di­kal­ni­je le­ve ori­jen­ta­ci­je ko­ja se ne za­do­vo­lja­va ovim po­sto­je­ćim sta­njem, i po­ja­vu tzv. na­ci­o­nal-so­ci­jal­de­mo­krat­ske le­vi­ce, a pri­me­ri su Če­ška i Slo­vač­ka”, re­kao je Sto­jilj­ko­vić.

Do­da­je da pi­ta­nja rad­nih pra­va ni­je do­mi­nant­no na po­li­tič­koj agen­di i da se mo­že re­ći da za­po­sle­nim gra­đa­ni­ma, ka­da je reč o toj so­ci­jal­no-eko­nom­skoj rav­ni, svi ša­pu­ću ono što mi­sle da bi oni vo­le­li da ču­ju, svi obe­ća­va­ju pro­gram­ski sa­rad­nju sa sin­di­ka­ti­ma, so­ci­jal­ni di­ja­log, po­ve­ća­nje za­ra­da, no­ve po­slo­ve, ali da se to­ga ne dr­že ka­da do­đu na vlast. „I tu se stran­ke me­đu­sob­no ne raz­li­ku­ju. Ono što je osnov­na li­ni­ja po­de­la, jer se tu svi tru­de da bu­du bli­zu cen­tra, je­ste po­de­la na­ci­o­nal­nih iden­ti­te­ta ko­ja pot­pu­no po­kri­va bi­rač­ko te­lo i prak­tič­no lju­di se uglav­nom iz­ja­šnja­va­ju oko tih pi­ta­nja”, ka­že Sto­jilj­ko­vić i do­da­je da ka­da ih upi­ta­te o rad­noj ne­iz­ve­sno­sti, stan­dar­du, kva­li­te­tu ži­vo­ta i po­slo­vi­ma za mla­de, to sma­tra­ju naj­va­žni­jim pi­ta­nji­ma, ali se oko to­ga ne iz­ja­šnja­va­ju.

Na­vo­di da kom­pa­ra­tiv­na is­tra­ži­va­nja po­ka­zu­ju da sin­di­ka­ti i rad­ni­ci ima­ju naj­bo­lju si­tu­a­ci­ju ka­da ima­te ta­ko­zva­nu is­pre­go­va­ra­nu moć. Po­ja­šnja­va da to zna­či da su po­li­tič­ke eli­te na­u­če­ne da pre­go­va­ra­ju i da su on­da sklo­ne da so­ci­jal­ni di­ja­log pre­go­va­ra­ju sa sin­di­ka­ti­ma i za­po­sle­ni­ma. „Ka­da ima­te ovo­li­ku do­mi­nant­nu moć, ko­ja od­re­đu­je sve i vlast ko­ja tra­je vi­še od de­ce­ni­je, on­da prak­tič­no do­bi­ja­te ono što vam se po­nu­di”, sma­tra Sto­jilj­ko­vić. Is­ti­če i da ne­ma ozbilj­nog, rav­no­prav­nog so­ci­jal­nog di­ja­lo­ga, ne­ma na­ro­či­tih po­ma­ka, a gra­đa­ni i za­po­sle­ni on­da pro­ce­nju­ju da sin­di­ka­ti ne­ma­ju do­volj­no mo­ći. On­da, ka­že Sto­jilj­ko­vić, ka­da ne­ma­te mo­ći da ne­što ozbilj­no i re­al­no me­nja­te, već se to pri­pi­su­je vla­sti, on­da ste u ta­kvoj si­tu­a­ci­ji da pre­go­va­ra­te sa oni­ma u ko­je na­rod ne­ma po­ve­re­nja.

Vu­le­tić na pi­ta­nje šta je da­nas so­ci­ja­li­zam u Sr­bi­ji i Evro­pi ka­že da je so­ci­ja­li­zam reč ko­ja za jed­ne ozna­ča­va ne­e­fi­ka­san pri­vred­ni i re­pre­siv­ni po­li­tič­ki po­re­dak, za dru­ge ne­re­a­li­zo­van i kom­pro­mi­to­van so­ci­jal­ni pro­je­kat, a za tre­će ide­al pra­ved­ni­jeg, hu­ma­ni­jeg i rav­no­prav­ni­jeg dru­štva ko­me se, upr­kos sve­mu, i da­lje te­ži. „Marks je ve­ro­vao da su rad­ni­ci, ako su sve­sni sop­stve­nog po­lo­ža­ja, ključ­ni ak­te­ri iz­grad­nje so­ci­ja­li­stič­kog dru­štva. Da­nas čak ni oko­re­li le­vi­ča­ri ne vi­de rad­ni­ke u toj ulo­zi”, re­kao je Vu­le­tić. Do­dao je da je neo­mark­si­sta An­dre Gorc 1973. go­di­ne na­pi­sao knji­gu „Zbo­gom pro­le­te­ri­ja­tu”, u ko­joj je an­ti­ci­pi­rao opa­da­nje zna­ča­ja rad­nič­ke kla­se kao no­si­o­ca dru­štve­nih pro­me­na. Pi­ta­nje ko bi mo­gao bi­ti no­si­lac iz­grad­nje so­ci­ja­li­zma kao al­ter­na­ti­ve ka­pi­ta­li­zmu i da­nas je, me­đu­tim, otvo­re­no pa se upr­kos kri­zi ka­pi­ta­li­zma či­ni kao da on ne­ma stvar­nu al­ter­na­ti­vu, za­klju­ču­je Vu­le­tić.

Sto­jilj­ko­vić ka­že da, ono što ima de­mo­krat­ski so­ci­ja­li­zam i što za­stu­pa ra­di­kal­na le­vi­ca, ka­ko se so­ci­ja­li­zu­ju tro­ško­vi raz­vo­ja, da dr­ža­va ulo­ži i in­ve­sti­ra u ono či­me se mi­li­jar­de­ri obo­ga­te, ta­ko tre­ba da so­ci­ja­li­zu­je i do­bi­ti i to je, is­ta­kao je, je­di­ni na­čin ozbilj­ne pro­me­ne. „Sr­bi­ja ne­ma pro­gre­siv­no opo­re­zi­va­nje. Kod nas je sto­pa opo­re­zi­va­nja od 10 od­sto na sve za­ra­de, bi­lo da je reč o oni­ma ko­ji su na mi­ni­mal­cu, bi­lo da je reč o oni­ma ko­ji za­ra­đu­ju, re­ci­mo, tri pu­ta pro­seč­ne pla­te”, na­vo­di Sto­jilj­ko­vić. Ka­da bi go­vo­ri­li o de­mo­krat­skom so­ci­ja­li­zmu, to bi zna­či­lo da de­mo­kra­ti­ja i so­ci­jal­na prav­da ho­da­ju ru­ku pod­ru­ku, od­no­sno da je de­mo­krat­ski si­stem, ko­ji je pret­po­stav­ka za po­sto­ja­nje i uspe­šan rad i sin­di­ka­ta, pra­ćen zna­čaj­no po­li­ti­kom dru­štve­nog bla­go­sta­nja od­no­sno dru­šta­va u ko­jem ni­ko ni­je is­klju­čen i ima šan­se za kva­li­tet­no obra­zo­va­nje, jav­na do­bra i zdrav­stve­ne uslu­ge, za­klju­ču­je Sto­jilj­ko­vić.

Pročitajte i druge vesti

Izdvojene priče

Podelite vestGodinama unazad porodica Vučić je u unakrsnoj vatri raznoraznih trećerazrednih medija gde se na osnovu poluinformacija i najmostruoznijih laži formira ničim izazvana priča...

Vesti

Podelite vestVrtić „Bubamara”, dеo Prеdškolskе ustanovе „Ljuba Stanković”, rеnoviran jе i otvorеn zahvaljujući saradnji sa Fondacijom Novak Đoković. Prigodnom programu koji su izvеla dеca...

Vesti

Podelite vest Predsednik Svepravoslavnog nacionalnog saveta Miloš Stojković izjavio je povodom takozvanog ujedinjenja proevropske opozicije da su to isti oni ljudi koji su Srbiji...

Vesti

Podelite vestJP „Pošta Srbijе” jе raspisala konkurs za posao i poziva svе zaintеrеsovanе da sе vеć danas prijavе za poslovе dostavljača i poštara u...

Lokal

Podelite vestNOVI SAD NA NOGAMA, NESTAO MARKO: Krenuo na pecanje, od tada mu se gubi svaki trag MARKO Majstorović iz Veternika nestao je između...

Vesti

Podelite vestIako Dan primirja u Prvom svеtskom ratu ovе nеdеljе pada u subotu, ovе godinе nеćеmo imati pravo na produžеni vikеnd. Naimе u ovom...

Vesti

Podelite vestMinistar građеvinarstva saobraćaja i infrastrukturе Goran Vеsić, obišao jе danas radovе na izgradnji tunеla Iriški vеnac i konstatovao da radovi na ovom dеlu...

Vesti

Podelite vestMеtеorolog Nеdеljko Todorović rеkao jе za RTS da jе prеd nama hladniji pеriod, kao i da jе zahlađеnjе kojе jе najavljеno u narеdnim...

Vesti

Podelite vestIako jе u Novom Sadu još uvеk suncе, ciklon koji sе formirao isprеd obalnog područja Crnе Gorе, na svom putu ka Egеjskom i...

Vesti

Podelite vestNa štandu Grada Novog Sada, u okviru 12. Međunarodnih dana energetike i investicija i Sajma ekologije, članica Gradskog veća Mira Radenović i direktorka...

Vesti

Podelite vestVršilac dužnosti dirеktora Poštе Srbijе Zoran Đorđеvić izjavio jе danas da su prihvaćеni svi zahtеvi radnika koji protеstuju i najavio da od zaradе...

Vesti

Podelite vestSlava Grada Novog Sada – Đurđic svеčano jе obеlеžеna u prisustvu brojnih gostiju u Gradskoj kući kada jе domaćin, gradonačеlnik Novog Sada Milan...

Vesti

Podelite vestNastojeći da povrati nekadašnji sjaj svim važnim objektima za kulturni i društveni život, Opština Ruma u poslednje dve godine sistemski, uz podršku viših...

Vesti

Podelite vestNa radost najmlađih Novosađana i onih malko starijih počеlo jе praznično ukrašavanjе grada, a radnici JKP „Stan” novogodišnju dеkoraciju ovih dana postavljaju u...

Vesti

Podelite vestU Srbiji sе danas, 11. novеmbra obеlеžava državni praznik, Dan primirja u Prvom svеtskom ratu, čiji jе simbol cvеt Natalijina ramonda. Ovo jе...

Vesti

Podelite vestPo obimu prava na VTO o trošku državе Srbija jе prva u svеtu, istakla jе gostujući na TV Hеpi dirеktorka Rеpubličkog fonda za...

Vesti

Podelite vestRUMA: Ministar građеvinarstva, saobraćaja i infrastrukturе Goran Vеsić obišao jе danas i radovе na rеkonstrukciji državnog puta Kraljеvci – Dobrinjci u opštini Ruma....

Vesti

Podelite vestUprava carina saopštila jе da ćе granični prеlaz Horgoš 2, od 20. novеmbra do kraja januara raditi 24 časa. “Zbog uobičajеno vеćеg priliva...

Vesti

Podelite vestOdređena je privremena zabrana odvijanja saobraćaja u Futogu, u delu Ulice Cara Lazara, od Ulice Braće Bošnjak do Ulice Branka Radičevića, zbog održavanja...

Vesti

Podelite vestJKP “Čistoća” Novi Sad apеlovala jе danas na sugrađanе da u kantе za komunalni otpad nе odlažu šut, zеmlju i drugi građеvinski matеrijal,...

Vesti

Podelite vestPrеdizborni skup listе “Alеksandar Vučić – Srbija nе smе da stanе” počеo jе danas u Smеdеrеvu, a okupljеnim građanima sе obraćaju Alеksandar Vučić,...

Vesti

Podelite vestRеpublički ministar omladinе i sporta Zoran Gajić tokom svojе posеtе somborskim, prе svеga borilačkim, klubovima naglasio jе nеminovnost „odliva“ sportskih talеnata u vеćе...

Vesti

Podelite vestRеpublički hidroеmtеorološki zavod objavio jе upozorеnjе na lokalnu pojavu lеdеnе kišе. Kako jе saopštеnu lеdеna kiša trеbalo bi da padnе u srеdu na...

Vesti

Podelite vestPrеma podacima zimskе službе JP „Putеvi Srbijе“, najoptеrеćеniji putni pravci u našoj zеmlji vеčеras su prohodni i nеma snеga. Na autoputu od Vranja...