Prava radnika, generalno, u današnjoj Evropi su nezadovoljavajuća, a pitanje radnih prava nije dominantno na političkoj agendi. To je zaključak sagovornika „Politike” profesora na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu dr Vladimira Vuletića i profesora na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu dr Zorana Stojiljkovića. Poziciju radnika umnogome oslikava i način na koji se u današnje vreme obeležava Međunarodni praznik rada, 1. maj, dan posvećen sećanju na borbu za radnička prava, a kojem su temelje postavili učesnici demonstracija u Čikagu 1. maja 1886. godine. Tada je, zbog malih nadnica, dnevnog rada od 12 do čak 18 sati i života na ivici bede, na ulice izašlo skoro 40.000 pripadnika radničkog pokreta koji su svoje zahteve simbolično istakli s tri osmice: osam sati rada, osam sati odmora i osam sati kulturnog uzdizanja.
Prvi maj se u mnogim delovima sveta do današnjeg dana obeležava akcijama, demonstracijama i sindikalnim okupljanjima, čija je suština približna onome što su za sebe tražili čikaški radnici, dok se u Srbiji uglavnom čeka praznik da bi se spojili neradni dani, da bi se otputovalo, roštiljalo… Prema rečima Vladimira Vuletića, položaj i prava radnika u Evropi se kontinuirano urušavaju gotovo pet decenija, još od dolaska Margaret Tačer na vlast u Velikoj Britaniji. U bivšim socijalističkim zemljama do pogoršanja je došlo, kako kaže, naglo nakon sloma socijalizma krajem osme decenije prošlog veka.
„U Srbiji je taj proces potkopavanja pravnog statusa radnika unekoliko odložen i ublažen tokom perioda usporene tranzicije pa je do značajnijih promena došlo tek početkom novog milenijuma”, kaže Vuletić. Ocenjuje da su radnici svoj relativno privilegovan položaj stekli tokom mukotrpnih političkih i ekonomskih borbi u drugoj polovini 19. i prvoj polovini 20. veka, a kruna tog procesa bila je država blagostanja u zapadnoj i socijalistički režimi u istočnoj Evropi. Takav, kaže Vuletić, privilegovan položaj ostvaren je usled ubrzane industrijalizacije kada je manuelni rad bio izuzetno važan faktor proizvodnje.
Deindustrijalizacija, odnosno premeštanje proizvodnje u zemlje u razvoju dovele su do restrukturiranja evropskih privreda u kojima je uslužni sektor, a ne više industrija, postao najvažnija delatnost. „Preostale industrijske grane su bivale sve više automatizovane pa je potreba za radnicima i po tom osnovu bivala sve manja. Manuelni rad i radnici gubili su na značaju tako da su i njihova prava bila sve manje važna kako poslodavcima tako i državi. Nekadašnji proleterijat zamenili su prekarni radnici, odnosno prekarijat čiji je položaj zavisio sve više od tržišta rada”, ističe Vuletić. Dodaje da su nesigurnost posla, niže cene rada, povremeni i privremeni poslovi kao i potreba za dodatnom zaradom kako bi se obezbedio kakav takav standard postali obeležja rada tokom poslednjih nekoliko decenija čak i u najbogatijim evropskim zemljama. Situaciju je, navodi on, otežalo i sve otvorenije tržište radne snage na kome svoje mesto traže radnici iz siromašnih zemalja koji su spremni da rade za nižu nadnicu. Sve to je umanjilo moć radničke klase, a samim tim i njihovu sposobnost da se bore za zaštitu svojih prava, smatra Vuletić.
Zoran Stojiljković naglašava da svaki put kada se dešava društvena kriza praćena ekonomskom, političkom krizom pa i vojnim sukobima, to utiče dosta na nepovoljniji položaj radnika i svih radno angažovanih, jer je, praktično, radnička borba svedena na to da štrajkovima i u okviru socijalnog dijaloga pokušavaju da očuvaju vrednost zarada, a da je to, imajući u vidu visoku stopu inflacije i privrednu stagnaciju, jedan od najnepovoljnijih položaja. „Situacija je dosta nepovoljna, što tera sindikate na duge proteste, kakvi su bili primera radi u Francuskoj i Nemačkoj, bez naročitih efekata. Ono što se maksimalno može postići u ovakvoj situaciji je kakvo takvo očuvanje zarada”, kaže Stojiljković.
Na pitanje ko danas zastupa, odnosno koje partije, radnička prava u Srbiji i u Evropi, Vuletić odgovara da je smanjenje broja radnika dovelo i do smanjenja njihovog udela u društvenoj strukturi i apsolutnog broja u biračkom telu. To je, navodi on, oslabilo tradicionalne radničke partije kao što su socijalisti, socijaldemokrate i laburisti pa su one u svojim programima i politici napuštale radničke teme. „Radnička prava su ostala na margini interesovanja politike i njima su se bavile samo pojedine frakcije tih stranaka. Iz istog razloga su sve više gubili na značaju i nekada moćni radnički sindikati, a njihov uticaj je bivao sve manji i zbog sukoba do kojih dolazi u međunarodnoj organizaciji rada usled različitih interesa radnika iz razvijenih i zemalja u razvoju”, naglašava Vuletić.
Navodi da je u bivšim socijalističkim zemljama, uključujući i Srbiju, napuštanje i medijska satanizacija socijalizma zbog njegovih represivnih političkih metoda i ekonomske neefikasnosti uticala da se s „prljavom vodom” izbaci i „dete” – odnosno pitanje radničkih prava. Vuletić ukazuje da su interesi kapitala, posebno stranih investitora postali najvažnija tema, a da su radnici srećni ukoliko nakon sloma socijalističkih neproduktivnih giganata nađu posao u nekoj od novih globalnih kompanija. Tim kompanijama je, naglasio je, profit na prvom mestu pa se sve, uključujući i u socijalizmu stečena i nasleđena prava radnika, podvrgava tom cilju. Izbor pred koji je kapitalizam stavio radnike je jednostavan: rad i zarada ili radnička prava, ocenjuje Vuletić.
Stojiljković podvlači da danas nema opšteg pravila kada je reč o partijama koje zastupaju radnička prava. Tradicionalno su, navodi, radnicima okrenute političke partije levice i socijaldemokratije, ali se još od devedesetih i početka dvehiljaditih godina, unutar krize 2008, pokazalo da socijaldemokratija nema ambiciju da menja bilo šta u kapitalizmu, nego pokušava da upravlja njime i da smanjuje negativne socijalne posledice, pri čemu je poslušan partner krupnog kapitala. „Tako da imate krizu neoliberalne tzv. socijaldemokratske levice i izvesni uspon radikalnije leve orijentacije koja se ne zadovoljava ovim postojećim stanjem, i pojavu tzv. nacional-socijaldemokratske levice, a primeri su Češka i Slovačka”, rekao je Stojiljković.
Dodaje da pitanja radnih prava nije dominantno na političkoj agendi i da se može reći da zaposlenim građanima, kada je reč o toj socijalno-ekonomskoj ravni, svi šapuću ono što misle da bi oni voleli da čuju, svi obećavaju programski saradnju sa sindikatima, socijalni dijalog, povećanje zarada, nove poslove, ali da se toga ne drže kada dođu na vlast. „I tu se stranke međusobno ne razlikuju. Ono što je osnovna linija podela, jer se tu svi trude da budu blizu centra, jeste podela nacionalnih identiteta koja potpuno pokriva biračko telo i praktično ljudi se uglavnom izjašnjavaju oko tih pitanja”, kaže Stojiljković i dodaje da kada ih upitate o radnoj neizvesnosti, standardu, kvalitetu života i poslovima za mlade, to smatraju najvažnijim pitanjima, ali se oko toga ne izjašnjavaju.
Navodi da komparativna istraživanja pokazuju da sindikati i radnici imaju najbolju situaciju kada imate takozvanu ispregovaranu moć. Pojašnjava da to znači da su političke elite naučene da pregovaraju i da su onda sklone da socijalni dijalog pregovaraju sa sindikatima i zaposlenima. „Kada imate ovoliku dominantnu moć, koja određuje sve i vlast koja traje više od decenije, onda praktično dobijate ono što vam se ponudi”, smatra Stojiljković. Ističe i da nema ozbiljnog, ravnopravnog socijalnog dijaloga, nema naročitih pomaka, a građani i zaposleni onda procenjuju da sindikati nemaju dovoljno moći. Onda, kaže Stojiljković, kada nemate moći da nešto ozbiljno i realno menjate, već se to pripisuje vlasti, onda ste u takvoj situaciji da pregovarate sa onima u koje narod nema poverenja.
Vuletić na pitanje šta je danas socijalizam u Srbiji i Evropi kaže da je socijalizam reč koja za jedne označava neefikasan privredni i represivni politički poredak, za druge nerealizovan i kompromitovan socijalni projekat, a za treće ideal pravednijeg, humanijeg i ravnopravnijeg društva kome se, uprkos svemu, i dalje teži. „Marks je verovao da su radnici, ako su svesni sopstvenog položaja, ključni akteri izgradnje socijalističkog društva. Danas čak ni okoreli levičari ne vide radnike u toj ulozi”, rekao je Vuletić. Dodao je da je neomarksista Andre Gorc 1973. godine napisao knjigu „Zbogom proleterijatu”, u kojoj je anticipirao opadanje značaja radničke klase kao nosioca društvenih promena. Pitanje ko bi mogao biti nosilac izgradnje socijalizma kao alternative kapitalizmu i danas je, međutim, otvoreno pa se uprkos krizi kapitalizma čini kao da on nema stvarnu alternativu, zaključuje Vuletić.
Stojiljković kaže da, ono što ima demokratski socijalizam i što zastupa radikalna levica, kako se socijalizuju troškovi razvoja, da država uloži i investira u ono čime se milijarderi obogate, tako treba da socijalizuje i dobiti i to je, istakao je, jedini način ozbiljne promene. „Srbija nema progresivno oporezivanje. Kod nas je stopa oporezivanja od 10 odsto na sve zarade, bilo da je reč o onima koji su na minimalcu, bilo da je reč o onima koji zarađuju, recimo, tri puta prosečne plate”, navodi Stojiljković. Kada bi govorili o demokratskom socijalizmu, to bi značilo da demokratija i socijalna pravda hodaju ruku podruku, odnosno da je demokratski sistem, koji je pretpostavka za postojanje i uspešan rad i sindikata, praćen značajno politikom društvenog blagostanja odnosno društava u kojem niko nije isključen i ima šanse za kvalitetno obrazovanje, javna dobra i zdravstvene usluge, zaključuje Stojiljković.