VODA PRVO U DOMOVE, PA U JAVNE ČESME: U Vrbasu i Temerinu smatraju da ulično vodosnabdevanje nije rešenje
INICIJATIVA “Pravo na vodu” iz Beograda nedavno je pokrenula akciju za izgradnju i obnovu javnih česmi u gradovima i selima kako bi se građanima u toplotnim talasima kakvi su zahvatili našu zemlju ovog leta, a i inače, voda za piće, kao javno dobro, obezbedila na neprofitnoj osnovi.
Iako ta ideja deluje kao korisna i humana, ekolozi u Vrbasu i Temerinu, na primerima iz svojih sredina, ukazuju da javne česme ne samo da nisu spasonosno rešenje, nego mogu da ugroze zdravlje korisnika.
Ekološki pokret Vrbasa (EPV) se pre 18 godina, kad je u selima ove opštine voda iz kućnih slavina zabranjena za upotrebu zbog viška arsena, zalagao za izgradnju uličnih česmi kao privremenih rešenja do izgradnje fabrike vode.
– Opština je u svih pet sela napravila tzv. eko-česme, ali su na njima nastajali problemi zbog pojave ešerihije koli, pa ih je sanitarna inspekcija zatvarala na kraći ili duži period – predočava predsednik EPV Ratko Đurđevac.
Pominje i kako građani nisu upozoreni na kulturu upotrebe javnih česmi – da se voda ne sme piti direktnim prislanjanjem usta na slavine.
Za prolaznike i turiste
POŠTO eko-česme nisu rešile problem prekomernog prisustva arsena u vodi, zbog čega je ona još od 2003. godine zabranjena za korišćenje u Temerinu i njegovim selima – Sirigu i Bačkom Jarku, Đurđevac smatra da prioritet moraju biti fabrike vode kako bi građani u svojim domovima dobili ispravnu tečnost, a javne česme da se potom postavljaju za prolaznike i turiste.
– Takođe, na filterima, ako se redovno ne menjaju, nakupljaju se bakterije dovodeći do zdravstvenog rizika po korisnike, što se često dešavalo – ističe Đurđevac, dodajući da javne česme mogu biti lako dostupni objekti za terorističke napade na stanovništvo, te bi stoga obavezno morale biti pod video-nadzorom.
Milenko Karlica iz Ekološke inicijative Temerin (EIT) navodi kako je na javnoj česmi u centru ovog naselja nedavno osvanulo obaveštenje – koje je stajalo svega 24 časa – da je voda mikrobiološki neispravna.
– Na pitanje o kvalitetu vode na tom objektu, iz JKP “Temerin” je stigao odgovor da je, prema izveštaju Instituta za javno zdravlje Vojvodine, ona neispravna zbog viška amonijaka i hlorida i povećane provodljivosti i potrošnje kalijum-permanganata, ali da to, gle čuda, ne predstavlja opasnost po zdravlje ljudi – kaže Karlica, ističući kako je ta česma nebezbedna i jer joj je od ogromnih lokvi teško prići.