VOŽNJA NIJE DEČJA IGRA: Održana tribina o bezbednosti u saobraćaju za srednjoškolce u Vrbasu
Podelite vest

VOŽNJA NIJE DEČJA IGRA: Održana tribina o bezbednosti u saobraćaju za srednjoškolce u Vrbasu

KROZ lične priče teško povređenih, učenicima završnih razreda Srednje stručne škole “4. juli” u Vrbasu ukazano je na opasnosti od nepažnje i neodgovornog ponašanja u saobraćaju, na tribini koju su za njih, u okviru kampanje “Um na drum”, ove sedmice organizovali Republička agencija i Opštinski savet za bezbednost saobraćaja.

foto G. Dobrilović

O posledicama nepromišljene vožnje i nepoštovanja saobraćajnih propisa govorili su im Slaviša Savić iz Šapca i Biljana Ubović iz Bačke Palanke, koji su posle doživljenih udesa ostali u invalidskim kolicima.

– Zbog uživanja u brzoj vožnji i dve sekunde dokazivanja pred drugima, sa nepunih 18 godina, tog aprila 1993. godine, u očevom autu, uzetom bez dozvole, sa četvoricom drugara nisam stigao u diskoteku, gde smo krenuli, nego smo završili u kanalu – dvojica sa lakšim, dvojica sa težim i ja – jer sam bio i jedini odgovoran, to jest neodgovoran – sa najtežim povredama – ispričao je Slaviša.

Biljana je ostala invalid posle teške saobraćajne nesreće 2001. godine, a danas je paraolimpijska reprezentativka Srbije u stonom tenisu.

Pijane naočare

MATURANTIMA SSŠ “4. juli” omogućeno je da se simulacijom uz primenu takozvanih pijanih naočara uvere u pogubno delovanje alkohola, droge i umora na percepciju i rasuđivanje u toku vožnje.

– Mladima pružamo priliku da kroz naše greške na vreme nauče važne stvari i sačuvaju svoje živote i zdravlje. Život je nepredvidiv i nikad se ne zna šta se u nekom trenutku može desiti, a najbitnije je znati da vožnja nije dečja igra – rekla je Biljana.

Nikola Novaković iz Agencije za bezbednost saobraćaja Srbije predočio je da se u našoj zemlji u saobraćajnim nezgodama godišnje izgubi oko 500, najčešće mladih života. Uz to, mnogi budu teško povređeni i postanu trajni invalidi.

– Upravo stoga što su mladi izuzetno rizična grupa učesnika u saobraćaju, pravimo za njih edukativne tribine, na kojima skrećemo pažnju na značaj korišćenja sigurnosnog pojasa i na posledice neprilagođene vožnje, upotrebe mobilnog telefona za volanom i vožnje pod dejstvom alkohola, psihoaktivnih supstanci i umora – kazao je Novaković.