Nasilje je postalo sastavni deo borbe za jednu grupu političara, predstavnika bivšeg režima, kako bi se društvo naviklo da je to prirodan put dolaženja na vlast, ocenio je juče premijer Miloš Vučević, gostujući na TV Prva.
„Ono što se desilo u petak u Novom Sadu je deo pokušaja revolucije i rušenja države. To je klasičan vid političkog terorizma, kad sami sebi date za pravo da upadnete u Gradsku kuću, u kancelarije gde radi gradonačelnik i njegovi saradnici, da umesto zastave okačite neku krpu, da blokirate ulaze u Gradsku kuću i tako onemogućite pristup građanima”, izjavio je Vučević gostujući na TV Prva, naglasivši da takva akcija nema veze sa tragedijom koja se 1. novembra desila u Novom Sadu, kao što se, prema njegovim rečima, „više ne zna ni koji su zahtevi onih koji protestuju”.
„Prvobitni zahtevi studenata su ispunjeni, nakon toga je usledilo razlivanje zahteva i oni su postali nedefinisani. „Sada je to protest radi protesta, zahtev radi zahteva”, rekao je on.
Premijer je istakao da se svuda po svetu dešavaju tragedije i incidenti, ali nema zahteva da se zbog toga zaustavlja država.
„To može samo ovde jer je neko ovo video kao dobar momentum za sprovođenje nečega što je davno planirano, a to su političke promene bez izbora i revolucija koja bi trebalo da dovede do nove vlasti bez izbora”, rekao je Vučević.
Govoreći o nastavku školske godine, on je istakao da većina škola danas počinje sa radom. „Očekujem da će 82 odsto škola raditi u punom kapacitetu, 11 odsto će raditi većinski, a ostale će biti u potpunoj blokadi”, rekao je premijer.
„Po pitanju prosvete i obrazovanja se najbolje pokazuje kako su nam dubinski napali državu, udarili na najosetljiviji deo, napali su decu da nemaju pravo na obrazovanje, napali ceo školski sistem da bi paralisali državu”, rekao je Vučević i dodao da je sve to dovelo do podele školskih odbora i među roditeljima. On je naveo da škole moraju da rade, a za one koji neće biće nadležna prosvetna inspekcija. Premijer je podsetio da kada se ide u štrajk u prosveti, mora da se obezbedi minimalna nastava, trajanje časa od 30 minuta, a da je sve osim toga grubo kršenje zakona.
„Mislim da smo postigli težak, ali dobar dogovor sa prosvetnim sindikatima. Izdejstvovali su sve što su tražili, najveće povećanje zarada, izmenu Krivičnog zakonika, gde je uvedeno posebno krivično delo napada na profesore, nastavnike, učitelje i vaspitačice, povećali smo koeficijente. Ove godine dolazimo na ono što je njihov ključni zahtev, da početna plata u prosveti bude jednaka prosečnoj plati u Srbiji, a predvideli smo povećanje plata za vaspitačice”, istakao je Vučević, najavivši da sledi razgovor sa sindikatima u vezi sa visokim obrazovanjem, kao i rasprava da li će časovi da traju 45 minuta ili kraće.
Pokret za narod i državu blizu realizacije
Premijer Miloš Vučević izjavio je juče da je formiranje Pokreta za narod i državu blizu realizacije i najavio da će u narednim danima biti organizovani prvi skupovi i razgovori sa građanima na tu temu. On je naveo da će ime pokreta biti definisano i kroz izjašnjavanje građana.
„Važno je da svi ljudi koji Srbiju vide kao nezavisnu i slobodnu državu imaju prostora da se uključe u taj pokret. To nije pokret političkih stranaka, a svakako će u njemu biti političke stranke. SNS će za par dana doneti zvaničnu odluku da podržavamo ovaj pokret i ulazimo u njega”, rekao je Vučević za TV Prva.
On je pojasnio da će to biti pokret koji će činiti grupe građana, pojedinci, intelektualci, nevladine organizacije, umetnici, poljoprivrednici, sportisti, dodavši da smatra prirodnim da predsednik Srbije Aleksandar Vučić bude na čelu pokreta.