Uspeh za Srbiju bi bio ako bi većina zemalja u četvrtak na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija glasala protiv ili bila uzdržana kada se bude glasalo o rezoluciji o Srebrenici, izjavio je danas predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević i istakao da bi to i pored formalnog usvajanja rezolucije značilo da je većina sveta protiv te rezolucije.
On je za TV Prva ocenio da će usvajanje rezolucije imati konsekvence i po Srbiju i po region Zapadnog Balkana (ZB), da je sledeći korak ukidanje Republike Srpske i revizija Dejtonskog sporuma kao i da se neko igra vatrom na ZB.
Dodao je da bi usvajanje rezolucije bilo najava nečega što nema dobar prizvuk kod nas i na celom Zapadnom Balkanu.
Povodom činjenice da će Nemačka imati uvodnu reč i da je kosponzor rezolucije Vučević je istakao da je ljudima u Srbiji nemoguće objasniti da Nemačka može da bude sponzor ili promoter.
“Teško im je naravno da shvate da je Nemačka sponzor, promoter ili neko ko je predlagač te rezolucije o tzv. genocidu u Srebrenici, jer je ta država počinila najstravičnije zločine na ovoj teritoriji u dva svetska rata”, rekao je Vučević.
Ocenio je da to što su Nemačka i Ruanda predlagači rezolucije, samo po sebi nonsens, kao što je nedopustivo i to što oni koji su predlagači te rezolucije i njeni sponzori, ne žele da se održi stručna javna rasprava o rezoluciji.
“Najveći eksperti za pitanje genocida, apsolutno kažu da to nije genocid. Genocid ima vrlo jasne odrednice, i zna se šta mora da bude ispunjeno da bi se nešto okarakterisalo kao genocid. U Srebrenici to nije u pitanju”, rekao je on.
Dodao je da je jasno da tamo jeste učinjen težak zločin, što bi naš narod trebalo da razume, kao što bi i Bošnjaci morali da razumeju sve ono što se nama dešavalo i u Kravicama i u Sarajevu, i na mnogim drugim mestima, i u Bosni i Hercegovini, i šta su za srpski narod Oluja, Jasenovac, Jadovno, i Prebilovci i mnoga druga stratišta.
Prema njegovim rečima sledeći talas licemerija jeste pokušaj da se sve uvije “u slatke oblande”, pa se kaže da se ne radi o generalnoj odgovornosti, već individualnoj a ona se, naveo je, utvrđuje kroz sudske postupke i presude.