Predsednik Srpske napredne stranke i ministar odbrane Miloš Vučević izjavio je juče da će se u narednih sedam do 15 dana videti jasne konture nove Vlade Srbije, da će ona predstavljati kontinuitet dosadašnje politike, ali da će u njoj biti i novih lica. Vučević je rekao da u trenutnom ambijentu prosto nisu mogli da se fokusiraju samo na pitanje ko će da bude ministar ili koliko treba da ima ministarstava buduća vlada, nego su morali da rešavaju i da se bave ovim temama koje su od vitalnog nacionalnog interesa. „Prosto je ambijent takav da smo bili izloženi promptnom delovanju ili, pre svega, akcentovanju vaše aktivnosti i rada na ovim stvarima koje se dešavaju, od terorističkih napada, pitanja bezbednosti, ukidanja dinara na Kosovu i Metohiji, dalje pritisaka ili procesa prijema tzv. Kosova u Savet Evrope. Nismo imali uslove da se samo bavimo vladom ili da se okrenemo tom procesu”, pojasnio je predsednik SNS-a za RTS, prenosi Tanjug.
Naveo je da će suština ili kičma programa rada buduće vlade biti ono što je izloženo kroz projekat ili program „Skok u budućnost – Srbije 2027”, o čemu je govorio i predsednik države i dosadašnja predsednica vlade. Naglasio je da nova vlada mora da donese i novu energiju, neka nova lica, neku novu snagu i novi optimizam. „Novu volju da se bori zajedno s predsednikom, s Narodnom skupštinom, za Srbiju, za sve njene građane, i pre svega da oni koji će biti deo kabineta u Nemanjinoj 11 budu svesni odgovornosti koje imaju pred građanima. U nelakim okolnostima će se birati buduća vlada, tim pre svi koji se prihvate tog posla verujem da će biti svesni odgovornosti koju imaju”, poručio je Vučević. Na pitanje gde vidi sebe u novoj Vladi Srbije, Vučević je odgovorio da vidi sebe kao deo tima. „Na ovoj ili onoj poziciji, ili na klupi za rezerve, ili na tribinama, svakako ne odustajemo od ove politike koju vodimo i verujemo u tu politiku, jer to je jedina politika koja čuva Srbiju”, istakao je predsednik SNS-a.
Što se tiče pitanja bezbednosti, posebno u kontekstu terorističkih napada koji su se dogodili u Moskvi, ali i zbog tenzija u južnoj pokrajini, Vučević je rekao da je situacija na KiM najveća opasnost za bezbednost Srbije, imajući u vidu sve ono što se dešava i naoružavanje tzv. kosovskih bezbednosnih snaga i proces formiranja tzv. vojske. Govoreći o centralnoj Srbiji, a u kontekstu terorističkog napada u Moskvi, Vučević je naglasio da je, na zahtev predsednika Republike Srbije sazvana hitna sednica Saveta za nacionalnu bezbednost i da su dobijene vrlo jasne instrukcije. „MUP je pojačao prisustvo svojih pripadnika, Bezbednosno-informativna agencija pojačava svoju i kontraobaveštajnu i obaveštajnu aktivnost, ali svakako i prisustvo na samom terenu. I Ministarstvo odbrane je dobilo nalog od predsednika države, odnosno Vojska Srbije, da i patrole vojne policije budu prisutne na javnom prostoru. Plus naše dve vojne agencije, bezbednosna i obaveštajna, naravno nove zadatke po pitanju procene svih onih činjenica koje mogu da ukažu na ugrožavanje bezbednosti naše države”, naveo je Vučević.
Povodom zahteva za prijem tzv. Kosova u Savet Evrope istakao je da je to očigledno rezultat politike zemalja koji su pokrovitelji takozvane kosovske nezavisnosti. Naglasio je da je reč o rušenju svih pravila i svega što je do sada bio uslov da neka država postane članica SE, a što, kako je ukazao, tzv. Kosovo ne ispunjava. „Kosovo nije država, prvi put imate jednu teritoriju koja nema subjektivitet države, a guraće se, odnosno favorizovaće se da postane članice Saveta Evrope bez konsenzusa i pali su svi principi koje su sami postavili”, kazao je Vučević. Istakao je da Srbija ima adekvatne odgovore na sve moguće situacije, pa i na ono što će se dešavati u Savetu Evrope, kao i da ne pokazuje unapred sve karte.
Vučević je naveo da države koje snažno promovišu jačanje subjektiviteta tzv. Kosova, u međunarodnim odnosima, ne poštuju ni ono što su zadali kao zadatke ili obaveze prema administraciji u Prištini. „Oni su naveli tri uslova – vraćanje zemlje posle osam godina po pravosnažnoj i izvršnoj presudi manastir u Dečani. Drugo je bilo ono što čekamo, ako se ne varam, već 11 godina, a to je Zajednica srpskih opština. U skladu s Briselskim sporazumom, koji je bio pod okriljem ili pokroviteljstvom EU.
I treće je da se zaustavi eksproprijacija zemljišta, odnosno imovine u srpskim opštinama. E sada su došli do zaključka da je dovoljno što se Priština saglasila ili prihvatila da izvrši sudsku presudu posle osam godina i vrati zemljište manastiru Visoki Dečani i da je to već ’zelena lampica’ ili momenat kada oni mogu da otpočnu proceduru. Tako da smo, nažalost, i ovaj put videli jedan festival licemerja”, rekao je Vučević.
Ukazao je na to da se namerno biraju dani koji su od značaja za srpski narod kako bi se donosile određene odluke. „Da još jednom potcrtamo i građanima Srbije, i pre svega onima koji se osećaju kao deo srpskog naroda, baš na 24. mart, na 25 godina od agresije NATO-a, da takozvano Kosovo dobije status pridruženog člana u Parlamentarnoj skupštini NATO-a. Ako neko veruje da je to slučajno, nije ni to slučajno, kao što nije slučajno da su isporučili, kao džak krompira, nekadašnjeg predsednika Srbije i SPS-a Slobodana Miloševića na Vidovdan. Nema ništa slučajno oko datuma”, rekao je Vučević.