Nikola Belić
Srbija je ponosna na čelično partnerstvo s Kinom, istakao je juče predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić na sastanku sa ambasadorom Narodne Republike Kine Li Mingom uoči dvodnevne posete predsednika Si Đinpinga našoj zemlji.
„Poslednje pripreme za posetu predsednika Si Đinpinga, koja je za Srbiju od najvećeg značaja u svakom smislu”, napisao je Vučić na instagram nalogu „budućnostsrbije”. Naglasio je da je čast koju Si svojim dolaskom čini Srbiji nemerljiva za sve nas, pogotovo imajući u vidu planove Srbije za snažno ubrzanje sveopšteg razvoja, kao i globalni geopolitički kontekst. „Ponosni na čelično prijateljstvo s Kinom, s nestrpljenjem čekamo posetu predsednika Sija, uvereni da će naše gostoprimstvo pokazati koliko Srbija ceni partnerstvo sa ovom velikom zemljom”, naveo je juče predsednik Vučić, koji će danas i sutra ugostiti predsednika Sija.
Da je Kina najbolji partner Srbije u ostvarivanju državnih ciljeva, Aleksandar Vučić poručio je prethodno u intervjuu za kinesku CCTV. Istakao je da polaže velike nade i očekivanja u Sijevu posetu, uprkos teškoj situaciji u kojoj se Srbija trenutno nalazi. „Kina je uvek bila na strani međunarodnog prava i uvek je podržavala Srbiju, kao što smo mi podržavali Kinu”, naglasio je Vučić. Govoreći o Tajvanu, predsednik je istakao da Srbija snažno podržava princip jedne Kine. „Tajvan je Kina. I tačka”, naveo je, ocenivši da Sijeva poseta Beogradu dolazi u pravo vreme, da je veoma srećan zbog razgovora koje će imati s kineskim predsednikom i da postoji mnogo tema o kojima će razgovarati.
Ovaj intervju predsednika Srbije za Kinesku centralnu televiziju gledalo je 300 miliona ljudi. Vučić je rekao da Si uvek ispunjava ono što je rekao, ne obećava mnogo, ali da kada obeća, onda sve i ispuni. Istakao je da Srbija može i treba da nauči „na hiljade stvari od svojih kineskih prijatelja”. Naglasio je da je Srbija potpuno posvećena Sijevoj poseti i da veruje da će ona doneti koristi i biti u interesu i kineskog i srpskog naroda. Razvijeno je suštinsko poverenje i prijateljstvo između Kine i Srbije, razvijene su ekonomske i trgovinske veze i sada je vreme da se pređe na novi nivo odnosa između dve zemlje, na strateško partnerstvo i o tome kako dve zemlje vide zajedničku budućnost.
„Srbija misli sve najbolje o saradnji s Kinom i o kineskom narodu”, naglasio je Vučić i dodao da želi da vidi što više Kineza u Srbiji koji će doneti poslovne inicijative ili doći kao turisti, prenosi Tanjug. „Postoji jedna važna stvar. Sporazum o slobodnoj trgovini koji smo potpisali u Pekingu. To je veoma važan sporazum za nas. Zbog toga što smo sada dostigli ukupnu trgovinsku razmenu od 6,1 milijardu dolara između naše dve zemlje. Verujem da ćemo to udvostručiti ili utrostručiti u narednih 10 godina ili čak i više od toga”, naveo je Vučić. Predsednik Srbije je ukazao da ceo svet polaže velike nade u Sijeve mirovne inicijative jer on razgovara sa svima, kao i da je jedna od retkih ličnosti u svetu koje mogu da doprinesu uspostavljanju trajnog mira, koji je, kako je naveo, zajednički globalni interes.
Vučić je naveo da je od 2016. godine 15 puta upućivao poziv Siju da poseti Srbiju i istakao da se nada da će se kineski predsednik u Beogradu osećati kao kod kuće. Naglasio je da pamti svaki detalj posete predsednika Sija Beogradu 2016. godine. „Pokazao je koliko je skroman i od pomoći za Srbiju”, rekao je Vučić i podsetio da je kineski predsednik rešio probleme koje je imala Železara Smederevo i da je tada spasio više od 10.000 radnih mesta.
Posetu predsednika Narodne Republike Kine ministar spoljnih poslova Marko Đurić ocenio je kao veliku čast za Srbiju i naglasio da to što kineski lider dolazi u zemlju kao što je naša znači da ona vodi samostalnu politiku i da predstavlja centar odlučivanja. „Mogu da kažem da sporazum o slobodnoj trgovini koji stupa na snagu ove godine predstavlja zadužbinu, ne samo za ovu generaciju. To je zadužbina za generaciju naših unuka. Činjenica da lider zemlje kao što je Kina dolazi u Srbiju od ogromnog je značaja”, rekao je Đurić za TV Pink.
Dodao je da su prethodni put kada je Si išao na evropsku turneju ekonomija EU i Kine bile otprilike iste veličine, dok je danas ekonomija Kine 15 odsto veća od ekonomije kompletne Evropske unije. Na komentare iz Evrope da Vučić ima previše bliske odnose s Kinom, Đurić je ukazao da se mnoge evropske zemlje zadužuju kod Kine, da je ona postala prvi trgovinski partner Americi i da je Srbiji u interesu da razvija saradnju s Kinom, koja je postala drugi trgovinski partner naše zemlje. Govoreći o tome što će u ovoj evropskoj turneji kineski predsednik imati susrete sa samo tri evropska lidera, predsednikom Francuske Emanuelom Makronom, predsednikom Srbije Vučićem i mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, Đurić je istakao da je Si Đinping prepoznao lidere koji imaju dovoljno karaktera i političke snage.
Naglasio je da je za Srbiju poseta važna jer je stavlja na globalnu mapu. Đurić je ukazao da je „Njujork tajms” pisao da poseta Sija Beogradu na dan kada je pre 25 godina pogođena kineska ambasada pokazuje da Kina pamti kako je tada prekršeno međunarodno pravo. Poručio je građanima Srbije da neće biti razočarani kako će Kina glasati po pitanju rezolucije o Srebrenici. „Srbija će, prema odnosu u vezi sa ovom rezolucijom, da veoma meri ko se postavlja prema njoj prijateljski i koga možemo da nazovemo partnerom, koga možemo da nazovemo prijateljem”, naveo je Đurić.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić izjavio juče da Srbija i Kina odlično sarađuju u oblasti infrastrukture, budući da kineske kompanije rade na čak osam projekata u drumskom i nekoliko u železničkom saobraćaju, kao i na projektu „Čista Srbija”. Vesić je za RTS rekao i da postoji značajan prostor za unapređenje saradnje, posebno u domenu inovativnih rešenja za upravljanje velikim saobraćajnim sistemima u Srbiji. Istakao je i da je poseta Si Đinpinga Beogradu velika diplomatska pobeda Srbije i dokaz ugleda predsednika Aleksandra Vučića, jer kineski predsednik za osam godina dolazi drugi put u Srbiju, što nije slučaj s razvijenijim i većim zemljama.
U delegaciji uz kineskog lidera 400 članova
O značaju posete Si Đinpinga našoj zemlji govori i činjenica da će stići s delegacijom od čak 400 članova. Prema navodima beogradskih medija, obezbeđenje će činiti 3.400 policajaca. Na nebu iznad Srbije, predsednika Kine će dočekati srpski „migovi” i dopratiti njegov avion od granice do Beograda, a potom i ispratiti. Na aerodromu će u dočeku učestvovati i garda, a najavljen je i folklorni program. Biće postavljena i dekoracije sa cvećem i velikim zidom s porukom kineskom predsedniku.
Kinesko-srpske zastavice biće postavljene duž puta kroz Beograd i ispisane poruke na nadvožnjacima. Svečani doček biće priređen i ispred Palate „Srbija”, a očekuje se potpisivanje oko 30 sporazuma. Za vreme ručka biće služena srpska jela i vina. Predsednik Vučić će predsedniku Siju lično služiti srpska vina, od penušavca do dezertnog vina koje je najvećim delom autohtona srpska sorta. U muzičkom programu pevaće devojka iz Srbije pesmu „Moja domovina i ja” na kineskom jeziku, dok će hor „Čarolije” izvesti „Prelepi cvet jasmina”, takođe na kineskom. Program će biti završen pesmom „Ovo je Srbija”.