Politika

Zašto raste strani ulog u destabilizaciju Srbije

Podelite vest
Jedinstveni su u obaranju Vučića da bi se sprečio razvoj i razbila stabilnost u Srbiji, koja je na putu potpune ekonomske, geopolitičke i političke bezbednosti, kaže Ognjen Karanović
EPA-EFE/Luong Thai Linh

Strani ulog u kontrolisanje i slabljenje Srbije nastavlja da raste. Deo inostranih centara moći, upravo dok naša država jača svoje pozicije i čuva samostalnu i nezavisnu politiku, nastoji da izazove nestabilnost u zemlji i za to je spreman da podigne finansijske izdatke. O tome je nedavno govorio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, rekavši da je ogroman novac ubačen u našu zemlju s nesumnjivim ciljem destabilizacije. „Proučavao sam koliko je novca u našu zemlju ušlo preko nevladinih organizacija. Ove godine i prošle, to su rekordni iznosi novca, među kojima neki imaju nameru da ruše mene”, rekao je Vučić prilikom posete Medveđici. Predsednik je naveo da se to meri u desetinama i stotinama miliona evra, dodajući da je u šali predložio ministru finansija i guvernerki Narodne banke Srbije da te iznose počnu da vode kao direktne strane investicije.

„Ako u prvih šest ili sedam meseci imate 78 miliona evra uloženih kroz nevladin sektor, i to ne svaki, već ovaj veoma politički orijentisan i antidržavni nevladin sektor, onda vam je jasno o kolikom novcu pričamo, reč je o ogromnim parama i ogromnom pritisku na našu zemlju”, ukazao je Vučić. A komentarišući to što je Ministarstvo spoljnih poslova Kine objavilo da postoje dokazi da iza protesta tokom protekle godine u Srbiji stoje američke službe, preko Nacionalne zadužbine za demokratiju (NED), rekao je da će pažljivo da prouči i pročita izveštaj koji je objavljen, ali da sada može da kaže da se mnogo toga čudnog dešavalo kako prošle, tako i ove godine. Naveo je da tu ima „mnogo zanimljivih stvari i za neke druge zemlje i za neke druge entitete” i da „želi da pročita”.

Ognjen Karanović iz Centra za društvenu stabilnost ocenjuje za „Politiku”, govoreći o tome da je u proteklih šest ili sedam meseci, tokom ove godine, uloženo 78 miliona evra u jedan deo nevladinog sektora, da je to onaj sektor koji je politički orijentisan, ima političke zadatke, delatnost u oblasti politike. „Jasno je da novac, koji je uložen iz inostranstva, a svakako od onih ljudi, država, organizacija koje se sigurno ne razbacuju novcem tek tako. Ako vidimo u koje grane političkih sektora je uložen taj novac – postoji konkretan politički cilj”, ističe Karanović. Dodaje da je Srbija na pragu da u nemogućim okolnostima, svetskog rata, koji plamti na nekoliko žarišta u svetu i u okolnostima svetske ekonomske krize koja gotovo neprestano traje od 2020, još od zdravstvene krize izazvane kovidom 19, u tim okolnostima, vođena mudrom, državničkom, opreznom, ali odlučnom suverenističkom politikom Aleksandra Vučića, postane „balkanska Švajcarska”.

„To podrazumeva očuvanje vojne neutralnosti države, čvrste odnose s vodećim zemljama i njihovim organizacijama s političkog Zapada, evropske integracije ostaju strateški nacionalni i državni cilj. Imamo sve bliže i otvorenije odnose sa SAD, s kojima se u mnogo čemu razlikujemo, kada je reč o zaštiti srpskih, državnih i nacionalnih interesa i suvereniteta, posebno na KiM, ali i u tim okolnostima politička saradnja jača. A tu je čelično prijateljstvo s Kinom i partnerstvo i bratski ili sestrinski odnosi s Rusijom su nenarušeni”, kaže naš sagovornik.

A poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Vladimir Đukanović objavio je na društvenoj mreži „Iks” neke od donatora ekološke organizacije „Reri”, među kojima su, kako se vidi na fotografiji koju je podelio, i američki USAID, ambasada Velike Britanije u Beogradu, Rokfeler fondacija, Vlada Holandije i još neke NVO organizacije iz Srbije. Upitao je i šta je cilj toga, odnosno šta će toliki novac ovakvim organizacijama.

U tom kontekstu, Karanović pominje rudarenje litijuma i kaže da će se ta eksplotacija vršiti ukoliko svi rezultati istraživanja budu pokazali da je potpuno bezbedno za zdravlje ljudi i životnu sredinu. Navodi da je ogroman zamajac ako postignemo nacionalno jedinstvo, koje je i postignuto, ali i da se ujedinjuju upravo te nevladine organizacije koje su ili finansijeri, ili ispostave minornih opozicionih političkih stranaka i sa levice i sa desnice u Srbiji, lažnih rusofila, ali i onih iskrenih levičarskih radikala, socijal-liberalnih organizacija… „Svi su jedinstveni u obaranju Vučića da bi se sprečio razvoj i da bi se razbila politička stabilnost u Srbiji, i da bi se potkresala krila Srbije na putu potpune ekonomske bezbednosti, a i one geopolitičke i političke, to je cilj svih tih milijardi uloženih u rušenje predsednika proteklih nekoliko godina”, navodi Karanović i dodaje da smo jedinstvena država u ovom delu Evrope gde protesti traju non-stop.

„Svaki put u poslednjih 12 godina, u toku svih izbornih ciklusa, opozicija, bilo da je bila zajedno okupljena u jedan front ili razbijena na nekoliko političkih grupacija, svaki put je bila strahovito poražena”, navodi i dodaje da predsednik Vučić u ovom trenutku ima 70 odsto podrške građana, a 51 odsto SNS,  a da opet organizuju proteste. Bespotrebno je ispolitizovana jedna tema, ekonomskog i svakog drugog razvoja, ocenjuje naš sagovornik, kako bi se mobilisala kritična masa koja bi mogla da posluži stranim obaveštajnim službama i onima u našoj zemlji koji služe tim službama da bi ustavni poredak na ulici bio srušen.

Perko Matović iz Centra za nacionalnu politiku za naš list ističe da je jedan od prvih koraka kada je reč o tome kako se počinju obojene revolucije da se onesposobi ili oslabi lokalni politički sistem. O tome je, kaže, pisao svojevremeno jedan od bivših ambasadora SAD u Moskvi. „Slabi se tako što možete da napravite paralelne institucije. Onda imate republičke izborne komisije, primera radi, brojače glasova koji su plaćeni sa strane i imaju svoju agendu. Dakle, ima i ovih ekoloških udruženja i raznih drugih, koji kroz tako neke teme, koje su opšteprihvatljive, pokušavaju da proguraju svoju agendu, za koju su plaćeni. Vrlo je teško, s obzirom na uticaj američkih i zapadnih mas-medija izbeći njihov stav”, navodi Matović.

Ognjen Karanović ističe da „ne žele da Srbija bude lider Balkana u političkom i ekonomskom smislu, Srbija koja ima zanimljiv, svakako izazovan geopolitički, geostrateški položaj, u centralnom delu zapadnog Balkana, duboko u moru NATO-a, okružena morem NATO-a, morem evropske zajednice, morem zapadnog sveta”. „Oni posmatraju jednu suverenističku državu, a imaju takvih i u okviru svojih zajednica, pogledajmo Mađarsku, potencijalno i Slovačku, onda oni posmatraju našu zemlju koja je bukvalni ostrvo slobode i samostalnosti, koja uspešno vozi svoj brod kroz sve te hridi, provalije, mimoilaziće ih, oporavlja svoju državu, ponovo je stavlja na noge. Sve to budi zebnju, jer znaju dobro za slobodarski duh srpskog naroda”, ukazuje on i dodaje da je poželjnija Srbija koja ćuti, saginje glavu, koja se ne uzdiže iznad proseka ili je čak ispod proseka, a pritom Srbiju potpuno neopravdano posmatraju kao nekakvog eksponenta ruske politike ili Rusije na Balkanu, dodajući da je to neistina.

Dačić: Postoji spisak nevladinih organizacija koje se finansiraju iz inostranstva i mešaju u našu unutrašnju politiku

 

Ogroman novac je uložen u moje rušenje već prethodnih sedam ili osam godina, kada je postalo jasno da Srbija ide putem svoje nezavisnosti i samostalnosti, rekao je predsednik Vučić. „Samo pogledajte u medijske sadržaje i u sve drugo, to nije na stotine miliona evra, već milijarde evra”, rekao je Vučić. Rekao je da je reč o ogromnom pritisku na našu zemlju, ali da „mi ne planiramo da donosimo zakone…”.

A ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da postoji spisak nevladinih organizacija koje se finansiraju iz inostranstva i mešaju u unutrašnju politiku Srbije. Dačić je za TV Pink rekao da je političkim strankama zabranjeno da se finansiraju iz inostranstva, a da NVO imaju pravo iako se i one mešaju u politiku.

„U mnogim zemljama na svetu se donose zakoni protiv toga, upravo da bi se zaštitila ta domaća politička scena. Da se tako nešto desi u Americi, oni bi od toga napravili svetsku senzaciju. Sećate se da je FBI vodio istragu da li je Rusija uticala na izbore u Americi”, kazao je on. Ocenio je da bi u Srbiji i pokušaj da se takav zakon uvede bio okarakterisan kao da nije u skladu s evropskim standardima. „Ali evropski standardi upravo definišu da oni dobro štite svoje zemlje od toga. A mi nemamo pravo da se štitimo od njih. Samo imaju oni pravo da se štite od nas”, istakao je Dačić.

Perko Matović podseća da takve zakone imaju mnoge ozbiljne zemlje i da su ih uvodili Mađarska, a sada i Gruzija, kao i da ga imaju SAD i da ti zakoni „na ovaj ili na onaj način regulišu transparentnost rada tih organizacija”. „Postavlja se pitanje da li je neophodno karakterisati te ljude i na osnovu koje razmere da li su strani agenti ili agenti od stranog uticaja ili šta god. Smatram da bi to možda bilo prilično revanšistički, ne mora se ići dotle, ali potrebno je da uvek postoji napomena kada čitate njihove tekstove, knjige, gledate njihove emisije, da stoji neka vrsta upozorenja da su oni, ipak, za taj zadatak plaćeni. Takva vrsta zakona bi trebalo da se usvoji od strane i opozicije i vladajućeg režima. Ono što se kod nas vrlo često zaboravlja, to je da vlast i opozicija čine režim. Režim je politički sistem, režim je ono što pokazuje politički suverenitet naše zemlje i ne vidim zašto bi, primera radi, opozicija ili bilo koja ozbiljna partija bila protiv usvajanja jednog takvog zakona, koji ne mora da bude radikalan”, navodi naš sagovornik.

Podseća da sada, kada ste na „Instagramu” i pogledate bilo koji ruski medij, stoji upozorenje. Ističe da ne treba bežati ni od toga kada su u pitanju one „najproblematičnije” kategorije koje su napravljene kao nevladine organizacije samo za jedan slučaj i za jednu političku temu i jednu stvar, jer su takve NVO sasvim sigurno plaćene da prate tuđu, a ne svoju političku agendu.

Pročitajte i druge vesti

Izdvojene priče

Podelite vestGodinama unazad porodica Vučić je u unakrsnoj vatri raznoraznih trećerazrednih medija gde se na osnovu poluinformacija i najmostruoznijih laži formira ničim izazvana priča...

Vesti

Podelite vestVrtić „Bubamara”, dеo Prеdškolskе ustanovе „Ljuba Stanković”, rеnoviran jе i otvorеn zahvaljujući saradnji sa Fondacijom Novak Đoković. Prigodnom programu koji su izvеla dеca...

Vesti

Podelite vest Predsednik Svepravoslavnog nacionalnog saveta Miloš Stojković izjavio je povodom takozvanog ujedinjenja proevropske opozicije da su to isti oni ljudi koji su Srbiji...

Lokal

Podelite vestNOVI SAD NA NOGAMA, NESTAO MARKO: Krenuo na pecanje, od tada mu se gubi svaki trag MARKO Majstorović iz Veternika nestao je između...

Vesti

Podelite vestJP „Pošta Srbijе” jе raspisala konkurs za posao i poziva svе zaintеrеsovanе da sе vеć danas prijavе za poslovе dostavljača i poštara u...

Vesti

Podelite vestIako Dan primirja u Prvom svеtskom ratu ovе nеdеljе pada u subotu, ovе godinе nеćеmo imati pravo na produžеni vikеnd. Naimе u ovom...

Vesti

Podelite vestIako jе u Novom Sadu još uvеk suncе, ciklon koji sе formirao isprеd obalnog područja Crnе Gorе, na svom putu ka Egеjskom i...

Vesti

Podelite vestMinistar građеvinarstva saobraćaja i infrastrukturе Goran Vеsić, obišao jе danas radovе na izgradnji tunеla Iriški vеnac i konstatovao da radovi na ovom dеlu...

Vesti

Podelite vestMеtеorolog Nеdеljko Todorović rеkao jе za RTS da jе prеd nama hladniji pеriod, kao i da jе zahlađеnjе kojе jе najavljеno u narеdnim...

Vesti

Podelite vestNa štandu Grada Novog Sada, u okviru 12. Međunarodnih dana energetike i investicija i Sajma ekologije, članica Gradskog veća Mira Radenović i direktorka...

Vesti

Podelite vestU Srbiji sе danas, 11. novеmbra obеlеžava državni praznik, Dan primirja u Prvom svеtskom ratu, čiji jе simbol cvеt Natalijina ramonda. Ovo jе...

Vesti

Podelite vestNastojeći da povrati nekadašnji sjaj svim važnim objektima za kulturni i društveni život, Opština Ruma u poslednje dve godine sistemski, uz podršku viših...

Vesti

Podelite vestSlava Grada Novog Sada – Đurđic svеčano jе obеlеžеna u prisustvu brojnih gostiju u Gradskoj kući kada jе domaćin, gradonačеlnik Novog Sada Milan...

Vesti

Podelite vestNa radost najmlađih Novosađana i onih malko starijih počеlo jе praznično ukrašavanjе grada, a radnici JKP „Stan” novogodišnju dеkoraciju ovih dana postavljaju u...

Vesti

Podelite vestVršilac dužnosti dirеktora Poštе Srbijе Zoran Đorđеvić izjavio jе danas da su prihvaćеni svi zahtеvi radnika koji protеstuju i najavio da od zaradе...

Vesti

Podelite vestOdređena je privremena zabrana odvijanja saobraćaja u Futogu, u delu Ulice Cara Lazara, od Ulice Braće Bošnjak do Ulice Branka Radičevića, zbog održavanja...

Vesti

Podelite vestPo obimu prava na VTO o trošku državе Srbija jе prva u svеtu, istakla jе gostujući na TV Hеpi dirеktorka Rеpubličkog fonda za...

Vesti

Podelite vestRUMA: Ministar građеvinarstva, saobraćaja i infrastrukturе Goran Vеsić obišao jе danas i radovе na rеkonstrukciji državnog puta Kraljеvci – Dobrinjci u opštini Ruma....

Vesti

Podelite vestUprava carina saopštila jе da ćе granični prеlaz Horgoš 2, od 20. novеmbra do kraja januara raditi 24 časa. “Zbog uobičajеno vеćеg priliva...

Vesti

Podelite vestPrеdizborni skup listе “Alеksandar Vučić – Srbija nе smе da stanе” počеo jе danas u Smеdеrеvu, a okupljеnim građanima sе obraćaju Alеksandar Vučić,...

Vesti

Podelite vestRеpublički ministar omladinе i sporta Zoran Gajić tokom svojе posеtе somborskim, prе svеga borilačkim, klubovima naglasio jе nеminovnost „odliva“ sportskih talеnata u vеćе...

Vesti

Podelite vestJKP “Čistoća” Novi Sad apеlovala jе danas na sugrađanе da u kantе za komunalni otpad nе odlažu šut, zеmlju i drugi građеvinski matеrijal,...

Vesti

Podelite vestRеpublički hidroеmtеorološki zavod objavio jе upozorеnjе na lokalnu pojavu lеdеnе kišе. Kako jе saopštеnu lеdеna kiša trеbalo bi da padnе u srеdu na...

Vesti

Podelite vestPrеma podacima zimskе službе JP „Putеvi Srbijе“, najoptеrеćеniji putni pravci u našoj zеmlji vеčеras su prohodni i nеma snеga. Na autoputu od Vranja...

Exit mobile version